Sztuka przygotowania dobrej oferty inwestycyjnej i umiejętność obsługi inwestora, by zdecydował się zbudować swój zakład w naszej gminie czy powiecie są tematem projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim”, wdrażanego przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki.
– Nowe firmy w regionie to dziś nie tylko kolejne miejsca pracy, ale też nowe technologie, rozwój badań, a przez to rozwój całej regionalnej gospodarki. Dlatego wciąż warto o to zabiegać – mówi marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła. – A że mamy w OCRG najlepsze Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera w kraju, to mamy też kadrę, która swoją wiedzą i doświadczeniem może się w tym przedsięwzięciu podzielić z pracownikami innych opolskich samorządów-dodaje Andrzej Buła.
Przypomnijmy, że Centrum Obsługi Inwestora (COI) funkcjonujące w podległym samorządowi województwa Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki zostało najwyżej w kraju ocenione (ex aequo z COI z woj. zachodniopomorskiego) wśród regionalnych centrów obsługi inwestora przez komisję certyfikacyjną ówczesnej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych – dziś Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu podczas ostatniej oceny PAUZ.
– Projekt podobny do tego, który właśnie uruchamiamy, realizowaliśmy już kilka lat temu. Nazywał się „Gmina atrakcyjna dla inwestora” i cieszył dość dużym powodzeniem wśród samorządów – przypomina dyrektor OCRG Roland Wrzeciono. – Liczymy na to, że podobnie będzie i tym razem. Tym bardziej, że z jednej strony zmieniają się zasady obsługi inwestora, choćby w zakresie oferowanych ulg, potrzeby inwestorów, ale też pracownicy gmin odpowiedzialni za obsługę inwestorów.
Pieniądze na realizacje projektu „Standardy obsługi inwestora w samorządzie opolskim” – niespełna 1 min zł-OCRG pozyskało z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Rekrutacja samorządów zainteresowanych przystąpieniem do projektu już ruszyła (25 września) i potrwa do 29 listopada albo do wyczerpania liczby miejsc, którymi dysponuje OCRG. – Zgodnie z założeniami w projekcie muszą wziąć udział przedstawiciele co najmniej 37 opolskich samorządów. W razie dużego zainteresowania możemy te liczbę zwiększyć do 40 – mówi Szymon Ogłaza, członek zarządu województwa.
Uczestnicy projektu mogą liczyć na szkolenia i doradztwo, także indywidualne, właśnie w zakresie obsługi inwestora. Wiedzą będą się dzielić zarówno pracownicy Centrum Obsługi Inwestora OCRG, jak również specjalistyczne firmy, które zajmują się kompleksową obsługą inwestorów, a które wyłoni w najbliższym czasie OCRG. – Chodzi o takie firmy, które pomagają inwestorom na każdym kolejnym etapie procesu inwestycyjnego: od wyszukania ofert, przez skompletowanie dokumentacji, zaprojektowanie inwestycji, wybór jej wykonawcy i oddanie do użytku – wyjaśnia Piotr Regeńczuk, zastępca kierownika COI w OCRG. – Cel jest taki, by uczestnicy naszych szkoleń dowiedzieli się jak najwięcej o potrzebach potencjalnych inwestorów, barierach na jakie napotykają i sposobach, w jakie można im pomóc. To często decyduje o sukcesie.
Fot. melonik