Przyznajmy szczerze: sytuacja, gdy doświadczeni kierowcy z prawem jazdy kat. B byli tak samo traktowani przez prawo jak osoby, które w ogóle jakiegokolwiek prawa jazdy nie miały, była irytującym absurdem.
Do tej pory wszyscy: zarówno doświadczeni kierowcy z kat. B jak i osoby, które ukończyły 18 rok życia (a jakiegokolwiek prawa jazdy nie posiadały), mogli jeździć motorowerami o maksymalnej pojemności 50 ccm.
Młodzież pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, by jeździć motorowerem musiała zdać egzamin na kartę motorowerową, ale już młodzież 16-letnia, pod warunkiem posiadania prawa jazdy kategorii B1, mogła prowadzić np. takiego oto Rometa:
https://www.grupalokalna.pl/rozmaitosci/rozmowa-z-jackiem-cebula-o-pierwszym-od-lat-samochodzie-polskiej-konstrukcji
Niepełnoletni mogli więc poruszać się po drogach trzy- lub czterokołowym samochodem o masie własnej nie większej niż 400 kg (w tym przewozić nim ludzi!) lub pojazdem o masie do 550 kg (przewożenie rzeczy) i mocy silnika nie większej niż 15 kW.
Taki stan rzeczy mógł irytować doświadczonych kierowców (i słusznie!), którzy nie mogli jeździć stosunkowo powolnymi motorami, choćby o objętości 80 cm sześciennych.
Długo oczekiwane zmiany w przepisach!
Wreszcie prawo jazdy kat. A na motory o poj. silnika do 125 cm sześciennych nie będzie potrzebne. Warunkiem jest tylko posiadanie prawa jazdy kat. B od co najmniej trzech lat.
Co prawda, pozwolenie to dotyczyć będzie tylko motocykli z automatyczną skrzynią biegów, ale bez wątpienia jest to duże osiągniecie ułatwiające objęcie kolejnymi zmianami wszystkich motocykli do 125 ccm, bez względu na rodzaj skrzyni biegów.
***
Za powyższymi zmianami w ustawie, którą teraz będą rozpatrywane przez Senat, głosowało 293 posłów, 132 wstrzymało się od głosu (tzn. też byli „za”, ale pewnie głupio było im głosować na „tak”) a 1 poseł był przeciw.