Kilkanaście minut przed rozpoczęciem obrad Komisarz UE podpisała program Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027. Województwo opolskie jest drugim po Lubelszczyźnie regionem  Polski, który otrzymał formalną akceptację swojego programu przez Komisję Europejską.

– To oznacza dla nas zielone światło dla dalszych prac nad programem – informował marszałek Andrzej Buła. Dodał, że już na początku roku zarząd województwa chce uruchomić pierwsze projekty, związane m.in.  z pomocą dla przedsiębiorców.

Radni wysłuchali informacji  na temat  jakości powietrza  w regionie w 2021 roku, działań z zakresu rehabilitacji osób z deficytami zdrowotnymi po COVID-19. Było też o wspieraniu sportu w województwie opolskim. 

– Większość badanych przez nas związków mieści się w określonych normach – informowała Barbara Barańska z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, przedstawiając szczegółowe wyniki związane z obecnością niebezpiecznych dla zdrowia związków w powietrzu. – Przekroczenia dotyczą przede wszystkim obecności w powietrzu pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)pirenu.  Nie zaobserwowaliśmy średniorocznych przekroczeń pyłu zawieszonego PM10, zanotowano przekroczenia średniodobowe w stacjach w Nysie i Zdzieszowicach, podobnie było z pyłem zawieszonym PM2,5. Natomiast we wszystkich stacjach zaobserwowano przekroczenia stężenia benzo(a)pirenu. Można zauważyć tendencję spadkową, ale daleko nam do stanu pożądanego i określonego w normach – podkreślała inspektor Barbara Barańska.

Dobra wiadomość na listopadowej sesji sejmiku województwa opolskiego

– Rehabilitacja pacjentów realizowana jest na kilka sposobów, w tym stacjonarnie, ambulatoryjnie oraz w miejscu zamieszkania – informowała z kolei wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Mamy innowacyjny i wyjątkowy w kraju program, finansowany z funduszy unijnych, którym objęto 2000 mieszkańców regionu. . Dzięki temu możliwe jest wsparcie tak dużej liczby pacjentów.  W pierwszym etapie przeprowadzana jest szeroka i pogłębiona diagnostyka, która służy identyfikacji powikłań i jest podstawą do opracowania i zaplanowania indywidualnego planu usprawnienia, dostosowanego do potrzeb każdego z pacjentów – mówiła wicemarszałek. Dużą rolę odgrywają w programie przychodnie POZ – jest ich w programie 58 i to właśnie tam przede wszystkim zgłaszają się pacjenci do programu. Można się zgłaszać także przez internet, wypełniając specjalną ankietę na stronie takdlazdrowia.opolskie.pl  W gdzie prowadzona jest rehabilitacja? Rehabilitacją oddechową i ogólnoustrojową zajmują się szpitale  w Korfantowie, Kup i Pokoju, zaś  terapią  psychologiczną w warunkach szpitalnych – Centrum Terapii Nerwic w Mosznej. Prowadzona jest także rehabilitacja domowa i zgłoszonych do projektu gabinetach rehabilitacyjnych.

Dziś już do programu zgłosiło się ponad 1800 osób. Ogromne zainteresowanie projektem świadczy o wysokiej potrzebie jego realizacji oraz jego celowości.

Sytuacje w opolskim sporcie wyjątkowo relacjonował  członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Na przestrzeni kilku lat znacząco zwiększyło się wsparcie sportu w regionie z budżetu województwa.  O ile w roku 2015 przeznaczaliśmy na ten cel z budżetu województwa 2,5 miliona złotych, dziś jest to już 8 milionów złotych – wyliczał wicemarszałek.  Plany na rok 2023 są jeszcze bogatsze, bo w planie budżetu na przyszły rok na rozwój sportu przewidziano ponad 9 milionów złotych.

A wsparcie sportu z budżetu województwa to wsparcie bardzo różnorodne – od stypendiów i nagród dla najlepszych sportowców, przez zakup sprzętu sportowego, inwestycje w modernizację infrastruktury sportowej, przez organizację otwartych konkursów ofert i wsparcie pozakonkursowe klubów i organizacji sportowych, realizację programów ministerialnych, wsparcie i współorganizację imprez sportowych.

Pomoc dla sportu jest wymierna, a można ją mierzyć m.in. liczbą stypendiów sportowych dla tych najlepszych. O ile w roku 2015 zarząd województwa przyznał 103 takie stypendia, to w tym roku było ich już ponad 160 na kwotę 700 tysięcy złotych.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.