Ponad 130 absolwentów liceów z terenów Śląska Opolskiego otrzymało certyfikaty znajomości języka niemieckiego DSD II. – Taki certyfikat umożliwia młodym osobom studiowanie w Niemczech bez dodatkowych wstępnych egzaminów językowych – mówiła Sabine Haake z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu.

 

W gali wręczenia dyplomów, która odbyła się w czwartek, 1 czerwca w hali Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim wzięło udział 132 absolwentów liceów z ośmiu miejscowości: Dobrzenia Wielkiego, Opola, Kędzierzyna-Koźla, Gliwic, Krapkowic, Strzelec Opolskich, Olesna i Zabrza. W pierwszych pięciu zdawalność egzaminu DSD II była stuprocentowa.

W uroczystości wzięły udział m.in. konsul Sabina Haake z Konsulatu Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, Dorothea Burdzik, koordynator Centrali Szkolnictwa Zagranicznego we Wrocławiu, Grit Gamlin, koordynator CSZ w Opolu i reprezentująca nieobecnego podczas uroczystości posła Ryszarda Gallę Zuzanna Donath Kasiura z Towarzystwa Sołeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim.

W hali dobrzeńskiego Zespołu Szkół zjawili się także reprezentanci Urzędu Gminy w Dobrzeniu Wielkim: zastępczyni wójta Irena Weber oraz radni Łukasz Kołodziej i Rafał Kampa.

W Polsce to już 21. edycja egzaminu DSD II. W tym roku przystąpiło do niego 836 osób z całej Polski, z czego 750 uzyskało certyfikat.

Nad materiałem wideo pracowali: Daria Polak (wywiad z Klaudią Balcer), Julia Czech (wywiad z Janem Kubisem) oraz Tomasz Chabior (montaż i wywiad z Sabine Haake)
______________________
Zobacz fotorelację: 
https://grupalokalna.pl/galeria/dobrzen-wielki-wreczenie-certyfikatow-dsd-ii-fotorelacja

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.