Głosowanie nad udzieleniem wotum zaufania i absolutorium dla wójta Piotra Szlapy, budżet, petycje obywatelskie, melioracja, mała retencja, susza, światłowód, rewitalizacje – to najistotniejsze punkty wczorajszej sesji Rady Gminy Dobrzeń Wielki.

Wczorajsza sesja była pierwszą, od momentu wprowadzenia w Polsce obostrzeń w związku z epidemią, w której mogli brać udział dziennikarze. Jednym z najistotniejszych punktów w porządku obrad było głosowanie nad udzieleniem udzielenie wotum zaufania i absolutorium w sprawie wykonania budżetu za rok 2019 dla wójta Piotra Szlapy, którego udzielono  jednogłośnie.

Radni wysłuchali sprawozdania wójta z prac podjętych między sesjami, czyli od 28 maja do 25 czerwca br., a także raportu gminy Dobrzeń Wielki za 2019 rok. Warto zauważyć, że ów raport gmina sporządza we własnym zakresie, bez udziału firm zewnętrznych, co pozwala na znaczne oszczędności w budżecie gminy.

Budżet za rok 2019 zamknięty został z mniejszy deficytem i zabezpieczonymi środkami na kolejny rok. Zadłużenie gminy jest na poziomie symbolicznym i będzie spłacone do końca roku 2022, z możliwością umorzenia. Miniony rok był rokiem cięcia kosztów, robienia oszczędności, a także porządkowania tematów pod względem formalnym i finansowym.

W trakcie sesji rozpatrzone zostały dwie petycje, które wpłynęły do urzędu. Pierwsza dotyczyła wprowadzenia lokalnej tarczy antykryzysowej, a druga pomocy rzeczowej lub pieniężnej dla mieszkańców w dobie Covid-19. Radni zdecydowali, że postulaty zawarte w pierwszej z nich są niemożliwe do zrealizowania, natomiast te zawarte w drugiej są systematycznie realizowane.

Radni pochylili się również nad  interpelacją w sprawie ustanowienia flagi gminy Dobrzeń Wielki. Miałaby to być ta sama flaga, która towarzyszyła protestującym w obronie granic gminy. Czyli herb gminy na zielonym tle. Kolejną interpelacja dotyczyła złagodzenia skutków suszy hydrologicznej – obecnie najbardziej palącego problemu do rozwiązania na wszystkich szczeblach administracyjnych.

Przeciwdziałanie skutkom nawałnic – program dla mieszkańców

Kolejnym istotnym omawianym tematem była kwestia stanu rowów melioracyjnych na terenie gminy oraz rozwiązań, które mają poprawić ich stan i – w efekcie – zmniejszać negatywne skutki ulewnych deszczy. Zapobiegać podtopieniom ma też program umożliwiający mieszkańcom zbieranie deszczówki.

Podjęty został również temat światłowodu. Jednym z powodów kilkumiesięcznego spowolnienie w zakładaniu szerokopasmowego internetu w Dobrzeniu jest niemożności uzyskania zgody od niektórych mieszkańców na przeprowadzenie światłowodu przez teren ich posesji. Aktualnie jest progres. Ulice Sienkiewicza, Mickiewicza, Konopnickiej od tygodnia są podłączane.

Radni podpisali też kolejne umowy do dofinansowanie do kanalizacji w Chróścicach, złożyli wniosek o dofinansowanie do termomodernizacji urzędu i podpisali rozstrzygniecie przetargu na termomodernizacje GOK.

Sesję zamknięto tematem Balatonu, którego rewitalizacja jest na ukończeniu. Przesunięta została budowa wiaty biesiadnej, żeby latem, w trakcie sezonu nie toczyły się prace. Do końca lipca ma być gotowa zjeżdżalnia dla dzieci. Po sezonie przebudowane zostaną też kontenery dla ratowników oraz sanitarne. Zostaną przeniesione, żeby nie szpeciły terenu rekreacyjnego. Już od soboty obecni będą ratownicy. Jeśli będzie działać zjeżdżalnia, zostanie też zwiększona liczba ratowników, żeby jeden był stale obecny przy zjeżdżalni. W przyszłości Balaton ma być połączony z Okoniówką, tworząc spójny teren rekreacyjny.

Fot. Anna Plewa

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze