Wójt gminy Dobrzeń Wielki, Piotr Szlapa, prowadzi rozmowy z dostawcami internetu szerokopasmowego. Prace miałyby się rozpocząć już za pół roku.

Podczas wczorajszej sesji dobrzeńscy radni zajmowali się między innymi stawkami za zajęcie dróg gminnych. Wójt Piotr Szlapa zaproponował, aby opłata za sieci szerokopasmowe znajdujące się w obrębie pasa drogowego wynosiła 1 grosz. Powodem takiej decyzji są rozmowy z dostawcami internetu światłowodowego, którzy byliby zainteresowani współpracą z gminą Dobrzeń Wielki wyłącznie przy takich opłatach za zajęcie dróg. Firma, która zdecydowałaby się na założenie internetu szerokopasmowego, musiałaby zainwestować ok. 8 milionów zł. Dobrzeński samorząd nie poniósłby żadnych kosztów poza obniżeniem ceny za zajęcie dróg, czyli kilka tysięcy złotych rocznie.

Dzięki temu, że szerokopasmowy internet funkcjonuje już w Popielowie, sieci przechodzą też przez znaczną część gminy Dobrzeń Wielki. Istnieje więc możliwość przyłączenia, jednak tylko 50 m od głównej nitki. A ta znajduje się na uboczu Dobrzenia Wielkiego, Dobrzenia Małego i Chróścic. Stąd konieczność stworzenia nowej sieci, która pozwoliłaby na dostęp wszystkich mieszkańców (także tych z Kup) do internetu o naprawdę dużych możliwościach. Jak informował wójt Szlapa, cena takiego internetu wynosiłaby ok. 60 zł miesięcznie.

Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem, sieć szerokopasmowego internetu zaczęła by powstawać za pół roku. Jedynym zagrożeniem dla tej inwestycji jest możliwość odrzucenia uchwały przez nadzór wojewody ze względu na zbyt niską stawkę za zajęcie dróg. W Polsce istnieją jednak gminy, gdzie obowiązują identyczne ceny. Nie wiadomo więc, jak tę sprawę potraktuje opolski Urząd Wojewódzki.

– Uważam, że odrzucenie tej uchwały byłoby wielkim błędem. Pod względem internetu światłowodowego jesteśmy odosobnieni. Powinniśmy więc zrobić wszystko, żeby taki internet pojawił się w naszej gminie – mówił Rafał Kampa.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie