O otwarciu nowej placówki w Dobrzeniu Wielkim, o planach na kadencję poselską opowiada Ryszard Wilczyński, poseł na sejm RP.

Skąd pomysł na otwarcie biura poselskiego w Dobrzeniu Wielkim?

Obszar północnej części powiatu opolskiego sprzyja Koalicji Obywatelskiej. Mamy tutaj duże poparcie. Jednocześnie jest to obszar mocno zurbanizowany. Dodatkowo widać wyraźnie, że jest tutaj przestrzeń do zagospodarowania na rzecz aktywności politycznej czy poselskiej. Wydaje mi się, że o ile mieszkańcy Opola czy powiatów z obrzeża województwa mają pewne możliwości dotarcia do biur poselskich, to w przypadku samego dojazdu do miasta jest to pewna bariera. Poseł może być zazwyczaj tylko w godzinach popołudniowych. Dobrze wiemy, że miasto jest w tych godzinach mocno zakorkowane. Myślę, że ta lokalizacja, może obsłużyć kilkadziesiąt osób. Mamy tutaj wokół sporo gmin, m.in.: Dobrzeń Wielki, Łubniany, Pokój, Popielów, Murów, Turawę oraz północną część miasta Opola. Ludzie mogą przyjechać spotkać się z posłem bezproblemowo.

W jakich godzinach będzie czynne biuro poselskie?

Planuję regularne dyżury poselskie – będą to poniedziałki. Głównie z tego względu, że jest to jedyny pewny dzień w pracy parlamentarzysty. Nie ma wtedy posiedzeń komisji, ani posiedzeń sejmu. Jeśli natomiast chodzi o godziny otwarcia biura, będą to godziny wczesnopopołudniowe.

Czy w pozostałych dniach będzie ktoś obecny w biurze?

Biuro ma takie możliwości, że mogą z niego korzystać np. organizacje pozarządowe. Serdecznie zachęcam do skorzystania z tej opcji. Pomieszczenie pomieści nawet do 30 osób. Zostawiam te biuro do dyspozycji społeczności lokalnej oraz organizacjom. Można popracować razem, porozmawiać, zorganizować spotkanie. Mam też współpracownika, który będzie obsługiwał filię w Opolu oraz w Dobrzeniu Wielkim. Być może ustanowię również jakiś dzień, w którym będzie można spotkać w biurze mojego asystenta społecznego, który będzie do dyspozycji mieszkańców.

Z jakimi sprawami mieszkańcy mogą przychodzić do biura poselskiego?

Poseł ma kilka instrumentów oddziaływania. W sprawach systemowych, które dotyczą rozwiązań związanych z funkcjonowaniem sfer publicznych, może składać zapytania oraz interpelację, może również podejmować interwencje poselskie. Jeśli widzimy, że ktoś czuje, że jego interes został naruszony, a nie potrafi uzyskać stosowanej podpowiedzi na nurtujące go problemy, to wtedy może się tak zdarzyć, że interwencja poselska będzie właściwą drogą. Poseł nie jest skrzynką do której można wrzucić każdy problem, trzeba wiedzieć, że są sprawy, które muszą być rozstrzygnięte np. na drodze sądowej lub w postępowaniu administracyjnym. Jeśli natomiast ktoś stwierdza, że w funkcjonowaniu struktur państwa jest jakaś dysfunkcja lub coś co narusza jego interesy, to zawsze może skorzystać z rozmowy.

Jakie ma Pan plany na kadencję poselską?

Moje zainteresowania skupiają się wokół polski lokalnej. Kandydowałem również z takim pakietem rozwiązań ogniskujące się wokół funkcjonowania wspólnot lokalnych, myślę tutaj o sołectwie, o radach osiedli. Chodzi również o rozwiązania proekologiczne, rozwiązania związane m.in. z rewitalizacją, odnawialnymi energiami, funkcjonowaniem obszarów wiejskich, zagadnienia rozwoju lokalnego, w szczególności w kontekście wyludniania się, depopulacji, urbanizacji. Jeśli natomiast chodzi o gminę Dobrzeń Wielki będę ją lepiej obserwował. Jest to gmina, która ze względu na podzielenie terytorium będzie miała problemy rozwojowe. Jestem tutaj do dyspozycji, będę przyglądał się jak gmina funkcjonuje i starał się nadal wspierać, aby rozwiązania które gwarantują gminie Dobrzeń Wielki stabilność rozwojową zostały rzeczywiście ułożone, wynegocjowane, a być może uchwalone.

Dzisiaj otwarcie drugiej filii biura poselskiego. To dla Pana ważny dzień?

Poseł nie ma wielu powodów do radości, w tym sensie, że funkcjonuje sam w oparciu o skromne środki przeznaczone na zajmowanie biura poselskiego, co zwykle oznacza jednego do dwóch współpracowników, których może zatrudnić i płacić. Zawsze otwarcie biura poselskiego, a w tym przypadku filii w nowej lokalizacji, na terenach wiejskich, co jest ewenementem, jest dla mnie rzeczą ogromnie ważną. Jest to ciekawy eksperyment, jak będzie można funkcjonować w obszarze, który do tej pory nie miał takich możliwości kontaktu z jakimkolwiek posłem.  Myślę, że to będzie ciekawe doświadczenie. Ten teren jest bardzo aktywny i społecznie i gospodarczo, a ludzie są bardzo życzliwi. Mam nadzieje, że będę mógł pomóc każdemu.

Kto znalazł się na liście zaproszonych gości?

Zaprosiłem około 20 osób. Są to m.in. przedstawiciele powiatów, wójtowie siedmiu gmin z terenu powiatu opolskiego, radnego sejmiku województwa opolskiego, osobistości gminy Dobrzeń Wielki, przedstawicieli życia publicznego, prezesa Stobrawskiego Centrum Medycznego w Kup. Dzisiejsze otwarcie filii jest również odpowiednim momentem do nawiązania kontaktów, wstępnej wymiany informacji o tym, co dzieje się w życiu publicznym. Chciałbym również serdecznie podziękować Panu Łukaszowi Kołodziejowi, właścicielowi portalu informacyjnego Opowiecie.info, że namówił mnie do tej lokalizacji i za wsparcie.

Otwarcie nowej filii w Dobrzeniu Wielkim, nastąpiło w piątek (29 listopada).

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie