Dobrzeński dom kultury pyta mieszkańców o zdanie. Odpowiedzi można zawieszać na sznurku [ZDJĘCIA]

Odpowiadać na „wiszące pytanie” można przy wejściu do ośrodka kultury.

„Wiszące pytanie” to kreatywne badanie społeczne, które prowadzi Gminny Ośrodek Kultury w Dobrzeniu Wielkim. Formuła jest nietypowa, a odpowiadanie bardzo łatwe i do tego anonimowe.

Sznurek rozwieszony pomiędzy dwiema sztalugami, kartka z pytaniem, niewielkie karteczki, pisaki do zapisywania odpowiedzi oraz klamerki – taki ekwipunek znajduje się w holu dobrzeńskiego domu kultury. Od poniedziałku odwiedzające go osoby mogą odpowiadać na pytanie: „Czego brakuje Ci w ofercie kulturalnej Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim?”.

Udział w badaniu ogranicza się do przemyślenia pytania, sformułowania odpowiedzi na nie, zapisania jej na karteczce i powieszenia tej karteczki na sznurku za pomocą klamerki. Trwa to zaledwie chwilę i obowiązuje pełna dowolność odpowiedzi. Dla wielu osób jest to bardzo dobry moment, żeby wskazać ewentualne braki w ofercie ośrodka.

– Badanie wykonujemy metodą „wiszące pytanie” z dziedziny action research, czyli badań w działaniu. To taki zbiór metod badawczych, w których kluczowe jest zaktywizowanie badanej społeczności – tłumaczy Tomasz Chabior, organizator badania. – Każdy może zaangażować się w rozwój ośrodka, odpowiedzieć, czego brakuje, i o czym warto pomyśleć. Chodzi przecież o to, aby oferta instytucji była trafna i przyciągała jak najwięcej osób.

Zaproponować można dosłownie wszystko. Jednymi z propozycji, które już się pojawiły, są wizyty teatru objazdowego, przygotowanie kawiarenki kulturalnej, a nawet zorganizowanie kursu pierwszej pomocy. „Wiszące pytanie” dopiero się zaczęło, ale z odpowiadaniem warto się pospieszyć. Tym bardziej, że każda sugestia jest równie cenna.

– Prowadząc takie badanie oddajemy głos mieszkańcom. Z przyjemnością wysłuchamy ich propozycji, w jaki sposób możemy poszerzyć ofertę instytucji – podkreśla Piotr Szafrański, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim. – Jesteśmy otwarci na wszelkie pomysły, każdy powinien znaleźć tutaj coś dla siebie, kultura ma przecież trafiać do wszystkich. Dlatego właśnie zadaliśmy „wiszące pytanie”.

Na podstawie zebranych odpowiedzi koordynator badania wyciągnie wnioski i przygotuje raport. W ten sposób taki rekonesans przysłuży się dobrzeńskiemu domowi kultury jako źródło informacji na temat potrzeb lokalnej społeczności. Znając takie potrzeby, kadra ośrodka będzie mogła trafnie wzbogacić jego ofertę.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Redaktor w Opowiecie.info. Niepoprawna optymistka podzielająca słowa Stanisława Lema "Bądź dobrej myśli, bo po co być złej".