Na obchodach 30. rocznicy upadku jednego z najsłynniejszych murów w historii się nie skończyło – poznawano też niemieckie kulturę, literaturę, poezję, muzykę, a nawet kuchnię.
Dzień Kultury Niemieckiej odbył się w dobrzeńskiej placówce już drugi raz. W tym roku tematem przewodnim była 30. rocznica upadku muru berlińskiego, dlatego uczniowie mogli uczestniczyć w prelekcjach na temat historii tej betonowej konstrukcji – głównie wykładach i projekcjach filmowych. Podczas przerwy obiadowej mogli go też sami symbolicznie obalić.
Spotkanie skierowane było nie tylko do uczniów dobrzeńskiego zespołu szkół, ale także do osób uczących się w pobliskich miejscowościach. To umożliwiło zorganizowanie dla młodzieży ze szkół podstawowych konkursu w formie podchodów zatytułowanego „Wiedza o murze berlińskim”. Wygrali go reprezentanci PSP w Popielowie, drudzy byli uczniowie z PSP w Zagwiździu, a trzeci z PSP nr 3 w Dobrzeniu Wielkim.
Swoje miejsce na dobrzeńskim Dniu Kultury Niemieckiej znalazły jednak nie tylko obchody 30. rocznicy obalenia muru berlińskiego. Poznać można było też niemiecką kulturę oraz literaturę, poezję i muzykę. Utwory pisarzy i poetów można było przeczytać przy specjalnej wystawie w holu szkoły, a piosenki odtwarzano przez głośniki.
Imprezę zorganizowali uczniowie liceum Zespołu Szkół w Dobrzeniu Wielkim pod opieką Beaty Jończyk, ich nauczycielki germanistki.
Wraz z murem runęła żelazna kurtyna
Mur berliński był symbolem powojennego podziału Niemiec i Europy, a jego upadek 9 listopada 1989 roku – symbolem opadnięcia tzw. żelaznej kurtyny. Ta betonowa, 156-kilometrowa konstrukcja, aż przez 28 lat odgradzała Berlin Zachodni i Republikę Federalną Niemiec od komunistycznych Berlina Wschodniego i Niemieckiej Republiki Demokratycznej. Dziś jej fragmenty można oglądać w muzeach na całym świecie.