Jak wiemy, statystycznie każdy Polak wytwarza rocznie ponad 300 kg odpadów na osobę i wartość ta stale wzrasta. W dzisiejszym artykule zachęcamy Państwa do prześledzenia z nami drogi, jaką pokonują najczęściej produkowane przez nas odpady – od zakupów po nowe produkty z odzysku.

Każdy z nas codziennie dokonuje mniejszych, bądź większych zakupów. Większość z nich szybko staje się odpadem lub generuje ich powstawanie. Pamiętamy jednak, że „życie odpadu” nie kończy się w momencie wyrzucenia go do pojemnika. Znika on wtedy z naszych oczu, ale jego droga do właściwego zagospodarowania dopiero się zaczyna. Drogę odpadu w formie zamkniętego cyklu przedstawia schemat poniżej.

Domowa segregacja odpadów nazywana jest „segregacją u źródła”. Od tego, ile odpadów posegregujemy zależy, jak wiele zostanie ponownie wykorzystanych i ile odzyskamy surowców.
Firmy komunalne odbierają poszczególne grupy odpadów, skąd trafiają one do Regionalnej  Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK). Jest to zakład zagospodarowania odpadów, który posiada moc przerobową wystarczającą do przyjmowania i przetwarzania odpadów z obszaru zamieszkałego łącznie przez co najmniej 120 tys. mieszkańców. Musi on posiadać najlepsze dostępne technologie określone ustawami prawa ochrony środowiska. Nawet jeśli widzisz za każdym razem tę samą śmieciarkę, to nie znaczy, ze zbiera ona razem wszystkie odpady. Każdego dnia zbierany jest inny rodzaj odpadu, bądź śmieciarka ma w środku kilka komór. Spółka Prowod posiada oznakowania samochodów informujące mieszkańców jaki rodzaj odpadu jest aktualnie od nich odbierany.

Każdy z wystawionych przez mieszkańców odpadów przechodzi inną drogę.

  • Zmieszane odpady trafiają na instalację mechaniczno-biologicznego przetwarzania (MBP), gdzie ma miejsce fizyczne wydzielenie ze zmieszanych odpadów frakcji nadających się do recyklingu i mechaniczno-biologiczne przetwarzanie zmieszanych odpadów komunalnych. Na składowisko, bądź do spalarni mają prawo trafić jedynie pozostałości, dla których nie ma już możliwości racjonalnego wykorzystania. Jeśli posegregujesz wcześniej swoje odpady, to trafią one od razu do dalszego przetworzenia. Miejmy świadomość tego, że nawet najnowocześniejsze instalacje nie zastąpią „segregacji u źródła”.
  • Z kolei odpady pochodzące z selektywnej zbiórki kierowane są na linię sortowniczą. Tam wysortowuje się wszystkie odpady surowcowe tj. szkło opakowaniowe, butelki PET z podziałem na kolory, opakowania z tworzyw sztucznych, metale żelazne i nieżelazne oraz papier i tekturę. Przed dalszym transportem są one prasowane w celu zmniejszenia ich objętości. Następnie trafiają do recyklerów, czyli firm zajmujących się ponownym przetwarzaniem, dzięki czemu odzyskujemy cenne surowce i mamy czystsze środowisko. To naturalnie proste! Pozostałe odpady z linii sortowniczej poddawane są dalszej segregacji, która ma za zadanie przygotowanie surowca do produkcji paliwa alternatywnego. Są to odpady, których nie można ponownie wykorzystać do produkcji nowych przedmiotów. Paliwo alternatywne doskonale zastępuje naturalne paliwa takie jak węgiel, czy ropa naftowa i są bardzo chętnie wykorzystywane np. przez cementownie.
  • Kolejną grupą odpadów są odpady zielone, które trafiają do kompostowni, gdzie na specjalnym placu następuje ich wyładunek z samochodu. Odpady biodegradowalne formuje się w pryzmy, ponieważ wtedy najbardziej optymalnie zachodzi proces kompostowania. Przerzucarka pryzm ma za zadanie odpowiednie natlenienie odpadów, aby proces mógł zachodzić prawidłowo. Kompostowanie w pryzmach trwa od kilku do kilkunastu tygodni. Po zakończonym procesie kompost podlega przesiewaniu na specjalnym sicie obrotowym, które oczyszcza go od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń. Uzyskany produkt wykorzystywany jest do produkcji nawozu i innych środków, które wspomagają uprawę roślin

Pamiętaj! Wrzucenie butelki, gazety czy puszki do właściwego pojemnika nie kosztuje wiele, a znaczy bardzo dużo! Nasz odpad dostaje szansę na drugie życie. Pozytywnie selektywni zyskują zarówno nowe produkty jak i czyste środowisko!

.
Źródła:
https://sopocianiesegreguja.pl/jak-segregowac/droga-odpadu/
https://www.eko24.eu/edukacja/droga-odpadu/
https://lublin.eu/mieszkancy/srodowisko/odpady-i-recykling/recykling-odpadow/droga-odpadu-w-pigulce/

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info