Wszystkich, którym stan płuc naszego miasta nie jest obojętny zapraszamy w piątek (26 stycznia) o godz. 18.00 do filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej, przy ul. Książąt Opolskich 48-50. Wstęp wolny.

Regularnie rozbrzmiewają – i to z coraz większą siłą – głosy sprzeciwu wobec wycinaniu drzew: od obrony Góry Świętej Anny jeszcze w latach 90-tych, przez Dolinę Rospudy czy Puszczę Białowieską, aż po protesty przeciwko betonowaniu miast. W samym Opolu słychać je chociażby przy okazji trwającego od lat pomiędzy mieszkańcami Pasieki (i nie tylko) a ratuszem konfliktu wokół kontrowersyjnej trasy średnicowej.

Na łamach opowiecie.info niejednokrotnie poruszaliśmy temat, pisząc o wycinkach prowadzonych w mieście, czy wyniku rankingu miast pod względem zazielenia. Ekolodzy i aktywiści nie pozostawiają wątpliwości: zmniejszający się drzewostan wpływa na nasze zdrowie, chociażby poprzez obniżanie się jakości powietrza.
Przypomnijmy: w połowie stycznia Opole zajęło pierwsze miejsce w globalnym rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast według Airly.

Co zrobić, gdy widzimy, że rosnące w naszym sąsiedztwie drzewa są przeznaczone do wycinki lub drastycznie ogławiane? Dokąd możemy się udać z postulatem pielęgnacji starych drzew zamiast ich wycinania? Jakie są nasze – obywatelek i obywateli – prawa jeżeli chodzi o dostęp do zieleni i jak skutecznie walczyć o jej ochronę?
Odpowiedzi na te i inne pytania poznamy podczas spotkania z Urszulą Cieślą – prawniczką  specjalizującą się w ochronie przyrody, a także członkinią Opolskiego Towarzystwa Przyrodniczego w Opolu.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze