Rysunek i malarstwo, rzeźba i instalacja, intermedia i multimedia, a także projektowanie graficzne zobaczymy w salach Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu na tradycyjnej już wystawie „Dyplomy”. Ta ekspozycja to pierwsza poważna wystawa młodych adeptów Wydziału Sztuki UO. W tym roku dyplom licencjacki i magisterski obroniło 29 studentów.

Dyplomy 2020. Zobacz młodą sztukę w GSW w Opolu [WIDEO, ZDJĘCIA]

Tegoroczne dyplomy absolwentów Wydziału Sztuki UO, mino pandemii koronawirusa, powstawały we wszystkich pracowniach Wydziału Sztuki UO. Prace młodych artystów prezentują również większość technik i obszarów twórczych.

– Mimo trudnych warunków pokazujemy powstało blisko 30 dyplomów powstałych częściowo w warunkach epidemicznych, kończonych nierzadko w domach prywatnych albo już otwartych pracowniach na uczelni – opowiada dr Kazimierz S. Ożóg z Wydziału Sztuki UO. – Każde z tych dzieł ma w sobie cząstkę czasu, w którym powstawało. Odrobinę lęków, smutków i niepewności, ale i nadziei, siły i determinacji młodych ludzi, w których to emocjach można odszukać cząstkę siebie.

Studenckie dyplomy wypełniły oba piętra budynku GSW. Jednym z bardziej okazałych, ulokowany na drugim piętrze, jest ten o tytule „Struktury systemowe”.

To praca Natalii Kurzyńskiej (na zdj. poniżej), absolwentki edukacji artystycznej w zakresie sztuk plastycznych na UO, laureatki nagrody  Związku Polskich Artystów Plastyków Okręg Opolski.

– Na całość składa się dziewięć różnych grafik, a inspiracją do ich stworzenia był wyjazd w ramach Erasmusa do czeskiej Ostravy. Podczas spacerów po dzielnicach tego miasta odnalazłam bardzo ciekawe struktury przemysłowe po opuszczonych kopalniach, otwartych do zwiedzania – mówi Natalia Kurzyńska, która wygrała możliwość zorganizowania własnej wystawy w Galerii Pierwsze Piętro. – W tych miejscach zrobiłam zdjęcia, które później przerobiłam na grafiki.

Prace adeptów Wydziału Sztuki UO chwalili twórcy z ZPAP.

– Większość z nich prezentuje wysoki i profesjonalny poziom artystyczny, zarówno w kształcie plastycznym jak i w poruszanych zagadnieniach. Mamy wrażenie dużej szczerości przekazu, ujęła nas państwa wrażliwość i umiejętność wyrażenia siebie w przestrzeni trudnych, aktualnych tematów, ale i klasycznie pojmowanego piękna – argumentował Robert Suchiński, artysta rzeźbiarz ZPAP.

GSW przygotowała w ramach „Dyplomów” wydarzenie towarzyszące. W piątek 17 lipca odbędzie się oprowadzenie po wystawie online przez Facebooka GSW oraz kanał Youtube (gswopolenowe).

Ekspozycję można zwiedzać do 26 lipca w godz. 10.00-16.00 od poniedziałku do piątku, a także w godz.14.00-18.00 w sobotę i niedzielę.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.