To wyjątkowe wydarzenie przypada na 7 kwietnia. Swoje obchody Dnia Bobrów zorganizował również Stobrawski Park Krajobrazowy. Tropem bobrów podążali uczniowie z podstawówki i gimnazjum w Kup.
– Te sympatyczne zwierzęta to od jakiegoś czasu stały element dolin rzecznych terenu parku. Bóbr europejski to największy występujący w Polsce gryzoń, który osiąga 100 cm długości bez ogona i nawet 30 kg wagi – opowiada Dominik Łęgowski, główny specjalista ds. ochrony przyrody w Stobrawskim Parku Krajobrazowym.
Jak podkreśla, ze względu na nocny tryb życia samego bobra spotkać dość trudno, natomiast bez problemu można znaleźć ślady jego obecności, np. zgryzy, tropy, czy tamy.
– Wyjątkowość tego zwierzęcia polega na tym, że jako jedyne poza człowiekiem potrafi kształtować środowisko, w którym żyje. Budując tamy i piętrząc wodę tworzy często rozległe rozlewiska, które są zamieszkiwane przez wiele innych cennych gatunków roślin i zwierząt żyjących w tego typu miejscach – opowiada.
Mały pomocnik przyrody
– Gromadząc i zatrzymując wodę przyczynia się zarówno do zapobiegania suszy nawadniając grunty, jak i powodzi spowalniając spływ powierzchniowy. Ponadto powstrzymując osuszanie torfowisk bobry hamują wydostawanie się do atmosfery zgromadzonego w nich dwutlenku węgla, a tym samym ograniczają efekt cieplarniany.
W ramach obchodów Dnia Boborów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum w Kup zobaczyli prezentację i film przedstawiające biologię, zachowania i znaczenie tych zwierząt.
Dzieci na tropie śladów bobrów…
– Następnie ruszyliśmy z siedziby parku w kierunku rzeki Budkowiczanki w poszukiwaniu śladów ich obecności. Dopisała nam zarówno pogoda jak i szczęście. Udało się odnaleźć mnóstwo śladów działalności bobrów, a przy okazji podziwiać bardzo urokliwy fragment doliny tej niewielkiej rzeki – relacjonuje Dominik Łęgowski.
– Pierwsze obchody Dnia Bobrów w Stobrawskim Parku Krajobrazowym można uznać za bardzo udane i chcemy aby ten dzień zagościł na stałe w kalendarzu organizowanych przez nas imprez. Bo bóbr to zwierzę wyjątkowe, które zasługuje na nasze zainteresowanie i szacunek.
Fot. Stobrawski Park Krajobrazowy