Dziś (4 grudnia) obchodzony jest dzień św. Barbary – patronki górników. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych. 

Poza górnikami i geologami swoje święto, imieniny obchodzą dziś wszystkie Barbary. 

W tradycji górniczej Barbórka rozpoczyna się poranną uroczystą mszą w kościele lub w cechowni, przy figurze św. Barbary. Następnie orkiestra górnicza maszeruje grając m.in. swój hymn w osiedlach zamieszkanych przez górników i ich rodziny (np. familok) oraz pod domami dyrekcji. Odbywają się uroczyste akademie oraz spotkania. Z okazji tego dnia organizowane są również: koncerty, występy artystyczne, zabawy oraz bale, w których uczestniczą całe rodziny górnicze.

Na kilka dni przed Barbórką organizowane są tzw. karczmy piwne, gdzie górnicy spotykają się, by m.in. kosztować złoty trunek oraz brać udział w różnych zabawach i zawodach. Karczma oficjalnie rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego. Do karczm piwnych nie mają wstępu kobiety, ich odpowiednikiem są organizowane dla kobiet tzw. babskie combry.

Najpopularniejsze przysłowia związane z Dniem św. Barbary:

  • „Gdy w Barbarę pada – zima ostra się zapowiada”
  • „Barbara po wodzie święta po lodzie”
  • „Kiedy na św. Barbarę błoto, będzie zima jak złoto”
  • „Kto w Barbórkę nie pije, tego w grubie zabije”

Wszystkim górnikom, geologom oraz Barbarom w dniu ich święta składamy serdeczne życzenia szczęścia, zdrowia i pomyślności – Redakcja Opowiecie.info

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Sekretarka, grafik, menadżer - w portalu Grupa Lokalna Balaton, a obecnie Opowiecie.info od 2016 roku. Prywatnie absolwentka kierunku Ekonomia na Politechnice Opolskiej. Wyznaje w życiu zasadę "Nic nie dzieje się przypadkiem". Zawsze uśmiechnięta optymistka, dla której nie ma rzeczy niemożliwych, zarówno w pracy jak i życiu codziennym.