W Filharmonii Opolskiej podsumowano dwie edycje Europejskiego Budżetu Obywatelskiego. – Nowe kompetencje i kwalifikacje zyskało ponad 3400 mieszkańców województwa opolskiego – mówiła otwierając uroczystość dyrektor Biura Dialogu i Partnerstwa Obywatelskiego UMWO Barbara Kamińska.
Europejski Budżet Obywatelski to pierwszy w Europie unijny projekt wsparcia kształcenia ustawicznego – na kształcenie mieszkańców przeznaczono w sumie ponad 8,5 miliona złotych, które przekazano organizacjom pozarządowym, organizującym szkolenia. To sami mieszkańcy mogli zagłosować na szkolenia, jakich oczekują.
W ramach projektu zrealizowano:
· 14 szkoleń zawodowych (np. kurs kelnerski i obsługi gości hotelowych, fryzjerski, spawalniczy, pilotowania dronów),
· 15 szkoleń z zakresu zdrowia i bezpieczeństwa (m.in. kursy kwalifikowanej pierwszej pomocy),
· 5 szkoleń trenerskich i sportowych (np. kurs trenera koszykówki, lekkiej atletyki, piłki nożnej).
Ponad 3 400 osób zdobyło nowe kwalifikacje i kompetencje, potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. A już wkrótce ruszy Europejski Budżet Obywatelski w ramach nowego regionalnego programu unijnego „Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027”.
– Ten pionierski w skali Europy pomysł zrodził się w odpowiednim momencie, miejscu i wśród odpowiednich ludzi. Inspiracją w pewnym sensie był Marszałkowski Budżet Obywatelski. Komisja Europejska nam zaufała. Wygospodarowaliśmy 2 mln euro w ramach kształcenia ustawicznego i przekazaliśmy je operatorom – organizacjom pozarządowym. Nowa pespektywa finansowa stwarza nam jeszcze większe możliwości. Mamy 32 mln złotych na EBO i Europejski Młodzieżowy Budżet Obywatelski. Tu kwalifikacje będą mogli zdobywać ludzie młodzi od 15 roku życia. Zależy nam, aby partycypację społeczną budować właśnie z nimi. Teraz jest czas na dyskusję – mówił marszałek Andrzej Buła.
Stypendia Marszałka Województwa Opolskiego – w tym roku zarząd województwa przyznał 10 takich stypendiów. Każde wynosi 4 500 zł, wypłacane jest przez 9 miesięcy po 500 zł.
Otrzymali je najlepsi z najlepszych. Dla młodych ludzi jest to duże wsparcie, ale również pokazanie im, że obok ich sukcesów naukowych ważna jest działalność społeczna. Te wszystkie sfery, w których się udzielają, są bardzo ważne, a otoczenie zewnętrzne to docenia. To kształtuje odpowiednie postawy.
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa opolskiego stwierdziła, że opolskie uczelnie zdobywają bardzo wysoką punktację w ogólnopolskich rankingach. – Studenci mają świadomość tego, że warto u nas studiować i zdobywać wiedzę. Mają bardzo szerokie możliwości rozwoju. Często uczestniczą w zagranicznych projektach badawczych. Wiele wyjazdów nie stanowi problemu. Dziś uczelnie to nie tylko nauka, ale szeroka możliwość rozwijania swoich umiejętności. Nasze uczelnie posiadają sale wyposażone w nowoczesny sprzęt – mówiła Zuzanna Donath-Kasiura.
Wnioski stypendialne mogli składać studenci, którzy mają stałe zameldowanie na terenie województwa opolskiego i studiują na uczelniach opolskich i poza regionem. Warunkami otrzymania były osiągnięcia uzyskane w roku akademickim 2021/2022: średnia ocen nie niższa niż 4,70 oraz udokumentowane osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej lub osiągnięcia sportowe, artystyczne na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.
Tegoroczni stypendyści to:
· Julia Cebula – studentka Uniwersytetu Warszawskiego,
· Karolina Gajewska – studentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
· Patrycja Hejdak – studentka Uniwersytetu Opolskiego,
· Sara Jagoda – studentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
· Adam Kita – student Uniwersytetu Opolskiego,
· Aleksandra Kondracka – studentka Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie,
· Michał Łazarczyk – student Uniwersytetu Warszawskiego,
· Dawid Pawuś – student Politechniki Opolskiej,
· Rafał Rajski – student Uniwersytetu Opolskiego,
· Aleksandra Śledziewska – studentka Uniwersytetu Opolskiego.
Fot. melonik, UMWO