Za pośrednictwem pana Henryka Gałkowskiego, przewodniczącego Tułowickiego Towarzystwa Historycznego (pozdrawiamy i dziękujemy za pamięć), otrzymaliśmy informację, którą zamieszczamy poniżej:

Spotkanie z cyklu TWARZE OPOLA

Dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu – dr Violetta Rezler-Wasielewska oraz Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu – prof. dr hab. Danuta Kisielewicz zapraszają na spotkanie z Edmundem Borzemskim, zatytułowane:

„Lot Ikara na gniazdami opolskiej swojszczyzny”

Spotkanie odbędzie się 21 kwietnia (czwartek) o godz. 17:00, w siedzibie muzeum przy ul. Minorytów 3 w Opolu. Poprowadzi je Janusz Wójcik.

Edmund Borzemski urodził się w 1959 r. w Opolu i tu też ukończył Wyższą Szkołę Pedagogiczną. Debiutował jako poeta w 1987 r. w almanachu Wojewódzkiego Domu Kultury w Opolu "Prezentacje". Obok licznych tekstów, m.in. z zakresu krytyki literackiej i historii, przygotował dziesięć tomików poezji. Jego utwory publikowane były w prasie literackiej i lokalnej, m.in. "Piśmie Literacko-Artystycznym", "Kalendarzu Opolskim", "Kwartalniku Nauczyciela Opolskiego", "Zdaniu", a także w licznych antologiach. Źródłem inspiracji dla wielu jego wierszy stały się dzieje obozów w Lamsdorf/Łambinowicach, które Edmund Borzemski popularyzował także jako pracownik Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu (1983–1994), m.in. inicjując Konkurs Recytatorski Poezji Jenieckiej "Nie traćmy pamięci".

Za swą działalność kulturalną i pracę literacką był wielokrotnie wyróżniany. Otrzymał np. tytuły: Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej, Zasłużonego dla Gminy Korfantów i Honorowego Obywatela Gminy Łambinowice oraz Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego. Jest działaczem opolskiego oddziału Związku Literatów Polskich, Konfraterni Poetów w Krakowie, Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego w Katowicach, Nauczycielskiego Klubu Literackiego w Opolu oraz Niemodlińskiego Towarzystwa Regionalnego.

W trakcie czwartkowego spotkania zaprezentujemy również nasze najnowsze wydawnictwo "Twarze Opola. Twarze Muzeum". Zostało ono poświęcone postaciom 20 opolskich naukowców, literatów, artystów, działaczy i pasjonatów, które przedstawialiśmy w naszym cyklu w trakcie spotkań od 2012 do połowy 2015 roku.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Autorzy, którzy chcą, aby ich artykuły, napisane na łamach "Grupy Lokalnej Balaton" w latach 2013-2016, widniały na portalu informacyjnym Opowiecie.info proszeni są o przesłanie tytułu artykułu oraz zawartych w nim zdjęć na adres: news@opowiecie.info