Wojewódzkie Forum Biznes-Edukacja-Kooperacja jest efektem współpracy między światem edukacji i biznesem. Inicjatywa łączy przedstawicieli szkół, uczelni, przedsiębiorstw oraz instytucji wspierających rozwój regionu.
Organizatorzy Forum: Opolskie Centrum Edukacji, Wojewódzki Urząd Pracy i Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki dążą do „sieciowania” różnych aspektów życia społecznego, czyli biznesu, edukacji, i rynku pracy . – Chcemy wymieniać doświadczenia, robiąc to w praktyczny sposób – tłumaczy Bartłomiej Piechaczek, wicedyrektor Opolskiego Centrum Edukacji. – W najbliższym czasie będziemy gościć w każdym powiecie i rozmawiać na temat uczenia się przez całe życie.
– Dzięki takim inicjatywom uczniowie mają szansę lepiej przygotować się do dorosłego życia, a przedsiębiorcy mogą znaleźć wykwalifikowanych pracowników – mówiła wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura. – Nauka powinna trwać całe życie. Cieszę się także, że wydarzenie stawia także na ważny aspekt zdrowia psychicznego.
– Jesteśmy w regionie na bardzo dobrej drodze w zgrywaniu biznesu z edukacją – twierdzi wicemarszałkini. – To pokazały projekty europejskie które były u nas realizowane. Udało nam się już połączyć młodzież, która kształci się w szkołach branżowych, zawodowych, technicznych z nowoczesnym biznesem, który w naszym regionie się rozwija. Bardzo zależy mi na tym, aby uświadomić młodym ludziom, szczególnie w szkołach podstawowych, że w naszym regionie mamy bardzo dobrze rozwijające się firmy, że tutaj można zdobyć zawód i dobrze płatną pracę, i że nie trzeba po nią wyjeżdżać za granice, i że ta praca może satysfakcjonować – podkreślała Zuzanna Donath-Kasiura.
Podczas Forum wielokrotnie podkreślano, jak istotne jest dostosowanie kształcenia do potrzeb rynku pracy. Biznes chce otrzymać już ukształtowanych fachowców. Ta opinia znajduje potwierdzenie w wypowiedziach przedstawicieli przedsiębiorstw, którzy poszukują pracowników posiadających nie tylko wiedzę teoretyczną, ale przede wszystkim umiejętności praktyczne, zdolność do adaptacji i pracy w zespole. Aby sprostać tym oczekiwaniom, szkoły coraz częściej nawiązują ścisłą współpracę z firmami.
– Edukacja i biznes zawsze powinny się ze sobą łączyć – twierdzi Marcin Zaczek, nauczyciel przedmiotów zawodowych i doradca zawodowy w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Kędzierzynie – Koźlu. Jego zdaniem, szkoły powinny przygotowywać uczniów do świadomych wyborów zawodowych. – Chcemy jako nauczyciele wskazywać uczniom drogę dalszego rozwoju – dodaje.
Również uczelnie wyższe odgrywają kluczową rolę w budowaniu mostu między światem nauki a biznesem. – Cieszę się, że jesteśmy po raz drugi patronem tego wyjątkowego wydarzenia – przyznaje Inez Pomorska-Jarząb, dyrektor ds. klientów zewnętrznych i HR Uniwersytetu WSB Merito w Opolu. Jak dodała, uczelnie powinny zapewnić studentom stały kontakt z biznesem, aby lepiej przygotować ich do wejścia na rynek pracy. – Dla mnie kluczowe jest, aby studenci, którzy do nas przychodzą mieli permanentny kontakt z biznesem – mówiła.
Ważnym elementem Forum był konkurs „Mam wizję, mam plan”, w którym uczniowie zaprezentowali swoje pomysły na nowe biznesy. Ci najlepsi otrzymali nagrody rzeczowe. – Konkurs pokazał, że młodzi ludzie mają wiele ciekawych pomysłów i kreatywne postrzeganie biznesu. Powstały koncepcje nowych firm, konsorcjum – podkreślił Bartłomiej Piechaczek.
Fot. melonik