Jak zaplanować swoją przyszłość, aby w jak najszybszym czasie uzyskać jak najlepsze wykształcenie?

Wykształcenie wyższe można uzyskać na uniwersytecie, na politechnice lub w innych ośrodkach szkolnictwa wyższego. System oparty jest na trzech stopniach: licencjat (3 lata nauki), inżynier (3,5 do 4 lat nauki), magister (2 lata nauki) i doktor (4 lata nauki).

Udogodnieniem jest możliwość wyboru trybu studiowania, w jakim przyszły student chciałby kontynuować swoją naukę: tryb studiów dziennych lub studia niestacjonarne, czyli wieczorowe lub zaoczne (płatne). To tutaj przyszły student musi zadać sobie pytanie, czy chciałby całkowicie poświęcić się nauce i w późniejszych latach starać się o stałą pracę, czy jednak zatrudnić się na pełny etat oraz zdobywać doświadczenie, a w wybrane weekendy uczęszczać na zajęcia.

Tymczasem studia wyższe i podyplomowe to dwa różne pojęcia. Do tych pierwszych zalicza się studia pierwszego stopnia (licencjackie lub inżynierskie), drugiego stopnia (magisterskie) lub jednolite magisterskie prowadzone przez uczelnię. Tryb edukacji nie ma przy tym znaczenia. Mogą to być studia stacjonarne, ale również inne. Liczy się to, że skutkiem ich ukończenia jest uzyskanie odpowiedniego tytułu zawodowego: licencjata, inżyniera, magistra.

Licencjat jest tytułem ukończenia szkoły wyższej i nie można go uzyskać w szkole policealnej/studium. Studium to inaczej „technikum dla dorosłych”, które przygotowuje ludzi do konkretnych zawodów. Liceum dla dorosłych pozwala uzyskać wykształcenie średnie tym, którzy z jakiegoś powodu nie mogli rozpocząć lub ukończyć nauki w szkole średniej.

Młodym osobom proponujemy, aby zapoznały się z ofertą uczelni oraz ich wykazem w województwie opolskim. Uczelnie oferują różnorodne kierunki oraz ciekawe propozycje uzyskania wyższego wykształcenia.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie