Prelekcje, warsztaty edukacyjne oraz zabawy na świeżym powietrzu – to czekało na uczestników spotkania ekologicznego w siedzibie Stobrawskiego Parku Krajobrazowego w Ładzy. Odbył się on we wtorek (28.09) w ramach projektu „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona”.
W wydarzeniu uczestniczyły głównie dzieci i młodzież. Mogły one posłuchać wykładów pracowników SPK, przejść się ścieżką edukującą na temat tych okolic oraz dołączyć do warsztatów plastycznych, których tematem głównym były oczywiście park i natura. Znalazł się też czas na zabawy z animatorem i poczęstunek.
– Zaprosiliśmy tutaj dzieci, żeby poprzez zabawę dowiedziały się czegoś o Stobrawskim Parku Krajobrazowym i jego walorach. Wartości edukacyjne zostały im przekazane w bardzo przystępny sposób. W dodatku przygotowaliśmy zajęcia rekreacyjne z animatorem, żeby dzieci się trochę poruszały – mówiła Monika Kopka-Jędrychowska, sekretarz gminy Popielów. – Dzisiejsze wydarzenie kierujemy jednak nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do dorosłych. Chcemy w ten sposób promować Stobrawski Park Krajobrazowy, bo choć mieszkamy bardzo blisko niego, to wciąż moglibyśmy nieco częściej korzystać z jego walorów naturalnych i oferty.
W spotkaniu w Ładzy uczestniczyły dzieci i młodzież ze szkół leżących na terenie gmin: Popielów, Łubniany, Murów i Pokój. Właśnie te cztery samorządy współtworzą projekt „Stobrawska wstęga – ostoja bioróżnorodności – edukacja, rozpoznanie i ochrona”. Gmina Popielów jest jego liderem, a pozostałe gminy są jej partnerami.
Wśród głównych założeń projektu można wyczytać: rozpoznanie zasobów i zagrożeń wybranych siedlisk i gatunków, ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem, podniesienie wiedzy społeczeństwa na temat ochrony przyrody, rozbudowę infrastruktury SPK i prowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej.
Rozbudowano już Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Ładzy oraz przystosowano do prowadzenia zajęć Centrum Warsztatowe Wśród Pszczół w Karłowicach i Hotel dla Owadów w Masowie. Poza tym trwa oznaczanie tras rowerowych na terenie tych czterech gmin tak, by tworzyły one zintegrowaną sieć o łącznej długości ok. 450 km.
Całkowita wartość tych działań to aż 3,28 mln zł, z czego 2,79 mln zł pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt rozpoczął się w 2020 roku i potrwa do marca 2023 roku.