Coraz częściej mówi się o zdrowym odżywianiu, jednak wiedza na ten temat nadal bywa nieuporządkowana. Z tego powodu, w środę (28 września) o godz. 18:00 w hali Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie odbył się warsztat dietetyczny.

W warsztacie uczestniczyli głównie dzieci i młodzież w wieku od 16 do 26 lat. Podczas zajęć, uczestnicy uzyskali wiele interesujących informacji na temat zdrowego odżywiania i nie tylko. Poznali przy tym podstawowe zasady, jakimi powinna kierować się osoba, która chciałaby zmienić nawyki żywieniowe, ale jest dopiero na początku swojej drogi. Warsztat trwał około 1,5h godziny, a poprowadziła go Weronika Szumlak – dietetyczka. 

– Musimy uświadomić sobie, że bardzo ważne jest regularne jedzenie. Przede wszystkim należy pamiętać o śniadaniu, gdyż jest to najważniejszy posiłek w ciągu dnia – mówiła Weronika Szumlak, dietetyczka. – Nasz organizm już samego rana potrzebuje dużej ilości składników odżywczych, bo jeśli mu ich nie zapewnimy, to nasze samopoczucie i odporność znacząco się obniżają. Najlepiej dostarczać energię organizmowi w zależności od aktywności w ciągu dnia. Ponadto powinnyśmy minimalizować jedzenie przetworzonej żywności, która jest niestety domeną naszych czasów. Z tego powodu, warto przygotowywać posiłki w domu i jak najrzadziej korzystać z ,,gotowców”.  

Uczestnicy warsztatu przekonali się także, że nie tylko zbilansowana dieta jest kluczowa, by zachować dobre zdrowie. Równie istotne są inne czynniki np.: jakość snu, styl życia, aktywność fizyczna czy poziom stresu.

Słowo ,,dieta” często jest jednak źle rozumiane i kojarzone wyłącznie z utratą zbędnych kilogramów albo odchudzaniem.– Wciąż brakuje nam usystematyzowanej wiedzy na temat zdrowego odżywiania – dodała Weronika Szumlak. – Dieta nie powinna kojarzyć się tylko z byciem fit. Odżywianie ma być dla na odżywcze, a utrata zbędnych kilogramów zawsze będzie na drugim miejscu. Stosowanie diety prowadzi przede wszystkim do polepszenia zdrowia, samopoczucia, wydajności organizmu i chęci do życia.

Spotkanie z dietetykiem to jedno z cyklu zajęć projektu ,,Ilikefitness”. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia, odbyły się już zajęcia z psychologiem i kilka zajęć fitnessowych. Z kolei przed nami jeszcze dwa fitnessowe zajęcia.

– W warsztatach dietetycznych mogli uczestniczyć wszyscy chętni, którzy chcieli dowiedzieć się czegoś nowego na temat zdrowego odżywiania – przyznał Kamil Kopacki, organizator zajęć ,,Ilikefitness” i kierownik hali Publicznej Szkoły Podstawowej w Popielowie. – Nie zabrakło również dzieci i młodzieży, którzy regularnie uczęszczają na zajęcia projektowe. Mam nadzieję, że zarówno warsztat dietetyczny, jak również i inne warsztaty organizowane w ramach projektu ,,Ilikefitness”, wniosły w życie uczestników wiele dobrego.

Projekt ,,Ilikefitness” został sfinansowany z ramach projektu ,,Opolskie dla młodzieży”.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.