Eko-architektura jest motywem przewodnim budowli i wydarzeń w ramach opolskich obchodów Światowego Dnia Architektury. Widowiskowe tekturowe konstrukcje, które jeszcze do piątku (5 lipca) zostaną na placu Wolności przed biblioteką, będzie można wkrótce oglądać na placu za Galerią Sztuki Współczesnej.

Wpisujący się w ideę eko-architektury, sporej wielkości pawilon Awers-Rewers, przykryty białym płótnem zaprojektowali studenci Politechniki Wrocławskiej i dr Jerzy Łątka w ramach opolskich obchodów Światowego Dnia Architektury.

– Przeniesienie tej konstrukcji z placu Wolności zaplanowano na piątek, na dziedziniec GSW. W środku pawilonu założono iluminację. Liczymy, że zostanie uruchomiona i całość będzie można podziwiać także w nocy – mówi Zbigniew Bomersbach, zastępca przewodniczącego Rady Opolskiej Izby Architektów RP, pomysłodawca obchodów.

Eko-architektura przy placu Wolności w Opolu. Gdzie trafią tekturowe konstrukcje? [ZDJĘCIA]Podczas obchodów Światowego Dnia Architektury w Opolu odbyły się warsztaty dla dzieci i ich rodziców, seminarium, wystawy oraz koncert przygotowany przez Radę Opolskiej Izby Architektów z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Nysie. Wsparcia w organizacji wydarzeń udzielili m.in. prezydent Opola i franciszkanie z Zakonu Braci Mniejszych Klasztor w Opolu oraz sponsorzy: Hotel De Silva i Mercury.

fot. Opolska Okręgowa Izba Architektów RP

Eko-architektura, czyli jak budować ekologicznie

W tym roku motywem przewodnim wydarzeń była eko-architektura, czyli wykorzystywanie ekologii w architekturze, stosowanie materiałów odtwarzalnych oraz poszukiwanie nowych trendów. Jednym z nich jest m.in. zastosowanie tektury jako materiału budowlanego.

– Prezentowaliśmy różne aspekty podejścia do eko-architektury, zarówno materiałowego i oszczędności energii – mówi Bomersbach.

– Te wydarzenia mają podkreślić, że architektura nas otacza. Odpowiedzialni za nią są architekci i społeczeństwo. Gdy ludzie będą czuli potrzebę dobrej architektury, otoczenie stanie się lepsze.

Kilka metrów dalej ulokowana została eko-struktura przez, którą przechodzą obecnie spacerujący po placu Wolności. Tę konstrukcję zbudowali również studenci, ale z PWSZ w Nysie, ale ona w piątek zostanie rozebrana i nie będzie prezentowana przy GSW.

Eko-architektura przy placu Wolności w Opolu. Gdzie trafią tekturowe konstrukcje? [ZDJĘCIA]– Koncepcja konstrukcji akurat nie trafia w mój gust, ale to że coś na placu się dzieje, już mi się podoba – mówi Kamila Kasza, którą spotkaliśmy na placu Wolności.

– Każda inwencja twórcza coś wyraża, to daje nam coś dobrego kulturowego. Wydaje mi się, że wiele osób zastanawia się co to za obiekty. Chyba brakuje w pobliżu dokładniejszego opisu.

Obchody Światowego Dnia Architektury odbyły się w Nysie i Opolu po raz czwarty. Dodajmy, że przy placu Wolności można też oglądać wystawę prezentującą najciekawsze przykłady nowoczesnych rozwiązań w architekturze na terenie województwa opolskiego.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.