Ruszyły zajęcia ,,Leśna integracja i edukacja”, podczas których dzieci mogą nie tylko bliżej poznać tematykę ekologii czy ochrony środowiska, lecz także spędzić wakacje w kreatywny i niebanalny sposób. W poniedziałek (11 lipca) uczestnicy po raz pierwszy spotkali się na warsztatach w bibliotece w Popielowie. 

Projekt ma przede wszystkim pogłębić wiedzę dzieci na temat postaw ekologicznych, tematyki leśnej, ochrony zwierząt oraz poszanowania obiektów dziedzictwa przyrodniczego. Wszystko po to, aby dzieci już od najmłodszych lat miały świadomość, jak ważna i potrzebna jest troska o przyrodę. Tym bardziej, że zajęcia integrują uczestników, sprawiając, że nauka staje się również zabawą. Warsztaty ekologiczne dla dzieci zagoszczą również w bibliotekach w Karłowicach i Stobrawie.

Zajęcia „Leśna integracja i edukacja” są prowadzone bardzo różnorodnie, jednak warsztaty biblioteczne nie mogłyby obyć się bez książek. Dzieci codziennie mogą usłyszeć treść przynajmniej jednej książki przyrodniczej. Oprócz tego uczestnicy, wedle własnej inwencji twórczej, wykonują prace plastyczne związane z tematyką warsztatów. W ten sposób rozwijają swoje umiejętności artystyczne i manualne. Nie brakuje także wielu ciekawostek przyrodniczych, które z pewnością ubogacają całe zajęcia.

– Projekt ma na celu edukację dzieci z zakresu tematyki ekologicznej, lecz skoro są to wakacyjne zajęcia, to priorytetem jest zabawa – mówiła Agnieszka Subzda, p.o. dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej z/s w Popielowie. – Zależy mi na tym, by dzieci miło spędziły tutaj czas, więc bardzo się cieszę,  że są chętni, którzy chcą przychodzić na takie warsztaty. W poniedziałkowych zajęciach uczestniczyło czternaścioro dzieci w różnym wieku. Liczę jednak na to, że grono uczestników niebawem się powiększy.

Pod koniec warsztatów, w ramach podsumowania działań projektowych, odbędzie się plenerowe spotkanie na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego, połączone z niespodzianką dla dzieci. Przewidziano także wystawę prac artystycznych wykonanych przez wszystkich uczestników obecnych podczas całego cyklu spotkań w bibliotece w Popielowie.

Warsztaty odbywają się w trzech bibliotekach na terenie gminy Popielów:

Biblioteka w Popielowie:
12-15 lipca 2022 r. w godzinach 11.00-13.00
22-26 sierpnia 2022 r. w godzinach 11.00-13.00

Biblioteka w Karłowicach:
18-29 lipca 2022 r. w godzinach 12.00-14.00

Biblioteka w Stobrawie:
18-22 lipca 2022 r. w godzinach 11.00-13.00
16-19 sierpnia 2022 r. w godzinach 11.00-13.00

Projekt ,,Leśna edukacja i integracja” realizowany jest dzięki Gminnej Bibliotece Publicznej z/s w Popielowie, a finansuje go Fundacja PZU.

fot. Milena Skóra

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.