Realizowanie nowej perspektywy finansowania Unii Europejskiej w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego 2021-2027 wspierać będzie Zespół Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego. W pracach Zespołu uczestniczą przedstawiciele opolskich uczelni, jednostek B+R, samorządów gospodarczych i instytucji otoczenia biznesu.
– To jest gremium, które ma realizować to zadanie. Mamy określone nasze inteligentne specjalizacje, ale istnieje coś takiego, jak proces przedsiębiorczego odkrywania. Będziemy spotykać się raz na kwartał w różnym gronie – wyjaśnił Tomasz Hanzel, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki.
W imieniu Samorządu Województwa Opolskiego prace nad wdrażaniem RSIWO2030 są realizowane przez Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki. Mając na względzie, iż RSIWO2030 jest dokumentem uwzględniającym potrzeby różnych środowisk w obszarze innowacji, w pracach Zespołu Ekspertów ds. RSIWO uczestniczą przedstawiciele zróżnicowanych środowisk.
– Zespół jest bardzo interdyscyplinarny, a same innowacje to bardzo trudny obszar – podreślał członek zarządu województwa Szymon Ogłaza. – Z jednej strony to zadanie spoczywa w dużym stopniu na przedsiębiorcach, z drugiej na jednostkach badawczo rozwojowych i świecie nauki. Będziemy spotykać się, aby lepiej realizować projekty, by móc mieć lepszą strategię innowacji. W XXI wieku wiemy, że wygrywać możemy przede wszystkim konkurencyjnością, nowoczesnymi technologiami i nowymi pomysłami – przyznał.
Do zakresu działania Zespołu Ekspertów ds. Regionalnej Strategii Innowacji Województwa Opolskiego 2030 należy m.in. konsultowanie wdrażania Strategii, monitoring programów realizowanych w Województwie Opolskim stymulujących rozwój innowacji i przedsiębiorczości, opiniowanie realizacji polityki innowacyjnej województwa, współdziałanie z Zespołami Zadaniowymi ds. opolskich inteligentnych specjalizacji oraz aktywne uczestnictwo w procesie wdrażania opolskich inteligentnych specjalizacji oraz procesie przedsiębiorczego odkrywania na zasadzie konsultacyjnej, w tym m.in. opiniowanie i proponowanie zmian w dokumentach dot. opolskich inteligentnych specjalizacji.
Fot. UMWO