Elastyczne formy zatrudnienia to zdaniem wicemarszałkini Zuzanny Donath-Kasiury słowo-klucz, za którym kryje się nie tylko praca zdalna. „Opolskie pracuje elastycznie – większa świadomość, większe korzyści” – to temat konferencji zorganizowanej przez Wojewódzki Urząd Pracy w Opolu, pełnej analiz ekspertów i doświadczeń pracodawców.
Specjaliści zachęcają do większego wzajemnego zaufania. Elastyczna praca, to korzyści zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Maciej Kalski dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu podkreśla, że elastyczna praca to nie tylko praca zdalna, ale również zatrudnienie w niepełnym wymiarze godzin oraz inne nienormatywne formy pracy. W 2023 r. co 3 przedsiębiorstwo w Polsce umożliwiało swoim pracownikom pracę zdalną lub hybrydową. To rozwiązanie pozwoliło nie tylko na lepsze zarządzanie czasem przez pracowników, ale również na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. – Zadajemy sobie pytania, czy opolskie pracuje elastycznie. Żyjemy w czasach, kiedy pracodawcy szukają pracowników. Część z nich ma różne uwarunkowania życiowe ograniczające np. dojazd do pracy. To rodzi większe zainteresowanie innymi formami pracy. Podobnie jak w moim urzędzie, część osób korzysta np. z zatrudnienia hybrydowego – mówi Maciej Kalski. Dodaje, że zaufanie potrzebne jest zawsze niezależnie od formy zatrudnienia.
Do stosowania elastycznych form pracy warto przekonywać nieprzekonanych – zarówno pracodawców jak i pracowników twierdzi Małgorzata Kozioł z WUP. – Istnieje szereg narzędzi, dzięki którym można wprowadzać te formy pracy – zarówno edukacyjnych jak i finansowych – dodaje.
– To znak naszego czasu. To przywilej i wykorzystywanie narzędzi i możliwości. We współczesnych czasach powinniśmy tak dostosować rynek pracy, aby każdy mógł pracować, żeby nic nas nie ograniczało. To znak odpowiedzialności za nas jako społeczeństwo – podkreśla wicemarszałkini Zuzanna Donath-Kasiura. Praca zdalna oraz niepełnoetatowa – jak zauważa wicemarszałek – jest odpowiedzią na potrzeby osób szukających równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.
– Elastyczność zatrudnienia staje się nieodłącznym elementem współczesnego rynku pracy. Zarówno pracodawcy, jak i pracownicy muszą dostosować się do dynamicznie zmieniających się warunków gospodarczych i technologicznych, co oznacza potrzebę elastycznych rozwiązań w zakresie form zatrudnienia i zarządzania zespołami – uważa dr hab. Mariusz Zieliński, profesor Politechniki Opolskiej i wskazuje zalety takich rozwiązań. – Ogranicza nas jedynie efektywność. To co daje się zrobić w pracy lepiej, warto na to postawić. Jeżeli praca w domu ogranicza nas wpływa to na to, że pracodawca woli tradycyjny model zatrudnienia – mówi, zadając jednocześnie kłam twierdzeniu, że pracownicy w domu nie są lojalni. – To, co pracodawcy powinni zrobić, to zlecać prace, które można zweryfikować.
Są jednak branże, które ograniczają możliwość zdalnego zatrudnienia. Tam, gdzie konieczny jest osobisty kontakt z klientem, usługi czy praca z udziałem specjalistycznych maszyn. Problem równowagi między życiem zawodowym a prywatnym pozostaje wyzwaniem w Polsce, gdzie pracownicy średnio spędzają 40,4 godzin tygodniowo w pracy, co stawia nas na drugim miejscu w UE pod względem liczby przepracowanych godzin. Wyprzedza nas jedynie Grecja (41 godzin). W Polsce tylko 5% pracowników pracuje w niepełnym wymiarze godzin, podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 17%. Rzadziej też pracujemy zdalnie – pracę w tej formie w Polsce świadczy 13% zatrudnionych, przy średniej unijnej wynoszącej 23%.
Konferencja stanowiła ważną platformę wymiany doświadczeń i pomysłów na temat przyszłości rynku pracy, która coraz wyraźniej kształtuje się wokół elastyczności i innowacji w zarządzaniu zatrudnieniem. Wprowadzenie elastycznych form pracy w regionie opolskim jest koniecznością, aby wzmocnić lokalny rynek pracy i odpowiedzieć na wyzwania demograficzne. Elastyczność w zatrudnieniu daje szansę na lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym, co nie tylko poprawia jakość życia pracowników, ale także zwiększa ich produktywność i efektywność pracy.
Fot. melonik, UMWO