W Łubniańskim Ośrodku Kultury odbył się XXVI Regionalny Przegląd Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza. Lokalnych zespołów i solistów, którzy wzięli udział w konkursie było łącznie siedemnaście.

Przegląd miał charakter dwuetapowy. W piątek (26 kwietnia) odbyły się eliminacje rejonowe trwające od godz. 11.00 do 18.00, a przegląd finałowy zaplanowano na 9 czerwca (niedziela) w Koszęcinie.

– W dzisiejszych eliminacjach bierze udział 17 zespołów, mamy tutaj ok. 150 osób. Na scenie możemy zobaczyć dzieci, młodzież oraz seniorów – informuje Katarzyna Sobota, animator oraz bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej w Łubnianach.

Uczestnicy zostali ocenieni w trzech kategoriach wiekowych. Były to przedszkola, szkoły podstawowe (kl. I-III oraz IV-VIII), gimnazjum oraz szkoły ponadpodstawowe, ponadgimnazjalne oraz dorośli. Natomiast trzy kategorie wykonawcze dzieliły się na: solistów i duety wokalne; zespoły wokalne, wokalno-instrumentalne oraz chóry składające się z co najmniej 15 osób (śpiew wielogłosowy, a cappella lub z akompaniamentem fortepianu) oraz zespoły pieśni i tańca.

Wyniki z XXVI Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie” im. prof. Adolfa Dygacza dostępne są na stronie oraz profilu Facebook ŁOK-u.

– Celem wydarzenia jest nie tylko popularyzowanie pięknego folkloru oraz tradycji. Organizacja takich przeglądów jest ważnym elementem naszego dziedzictwa. Chcemy pokazać młodemu pokoleniu czy współczesnemu światu, że takie coś istnieje, że nasza kultura jest niezmiernie ważna. Mam nadzieję, że młode pokolenie zainteresuje ta kultura i ten folklor – mówi Krystian Czech, dyrektor Łubniańskiego Ośrodka Kultury.

Wokalistów oceniało jury w składzie: Aleksandra Żaczkowa (tancerka Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”), Marian Chrobok (były solista Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”) oraz Mariusz Pucia (wykładowca nauk humanistycznych w zakresie muzykologii na Uniwersytecie Opolskim).

– Dzisiaj patrzymy na to, kto jak podchodzi do źródła, które odkrywane jest każdego dnia. Mamy tutaj mnóstwo źródeł pisanych, jednak nie wszystkie są jeszcze ogólnodostępne. Słuchamy tego, czy ktoś być może, doszukał się innego, ciekawego repertuaru. Sprawdzamy również czy jest zachowany przekaz oraz relacje w piosence – mówi Mariusz Pucia.

Jak podkreślała Aleksandra Żaczkowa, brane pod uwagę były nie tylko walory wokalne, ale również estetyka ruchu oraz dobór repertuaru do wieku.

– Ciężko jest nawiązać do starych tradycji i myślę, że bardzo cenne jest to, kiedy w wokalistyce słychać pierwotne wartości. Nigdy już to nie będzie takie samo, ale myślę, że najważniejsze to nieść tradycję i kulturę dalej w przyszłość – podkreślał Marian Chrobok.

Występujący otrzymali dyplomy za uczestnictwo w konkursie. Wszyscy goście mogli poczęstować się ciastem oraz kawą.

Organizatorami wydarzenia byli m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie oraz Związek Górnośląski w Katowicach. W województwie opolskim koordynatorem przeglądu jest Łubniański Ośrodek Kultury. Portal informacyjny Opowiecie.info etap regionalny wydarzenia objęło patronatem medialnym.

Fot. Kinga Tokarz

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie