Jeśli złożyłeś wniosek o emeryturę w czerwcu, masz prawo go wycofać w ciągu miesiąca od otrzymania decyzji o przyznaniu emerytury.

Wniosek o emeryturę w lipcu, a nie w czerwcu

Osiągnięcie wieku emerytalnego to po wielu latach pracy bardzo wyczekiwany moment. Jednak na złożenie wniosku o świadczenie warto wybrać optymalny moment. Czerwiec nie był najkorzystniejszym miesiącem na taką decyzję. Dlaczego?

– Czerwiec to jedyny miesiąc w roku, w którym składki na koncie każdego ubezpieczonego są objęte waloryzacją roczną, ale już nie kwartalną. Składniki, które są brane pod uwagę do obliczenia podstawy emerytury są waloryzowane tylko raz, a nie podwójnie, jak w każdym innym miesiącu. To oznacza, że świadczenie wyliczone na podstawie wniosku złożonego w czerwcu, może być niższe o kilkanaście bądź nawet kilkaset złotych. Wszystko zależy od sumy składek na naszym koncie w ZUS – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Czytaj więcej: LEPIEJ NA EMERYTURĘ W LIPCU NIŻ W CZERWCU.

Co możesz zrobić, jeśli pochopnie podjąłeś decyzję o złożeniu wniosku o emeryturę
właśnie czerwcu?

– Jeśli ktoś uzna, że wniosek o emeryturę złożony w czerwcu to nie był najlepszy pomysł, może go wycofać. Nawet po wydaniu przez ZUS decyzji przyznającą można zrezygnować z emerytury, jednak trzeba to zrobić najpóźniej do dnia uprawomocnienia się decyzji. Warto pamiętać, że taka decyzja staje się prawomocna po upływie miesiąca od dnia jej otrzymania. Nie jest istotna data wydania decyzji, ale dzień jej odbioru – podkreśla Sebastian Szczurek z ZUS.

Co ważne, jeśli organ rentowy po rozpatrzeniu wniosku wypłaci emeryturę, a ubezpieczony wycofa taki wniosek, to będzie zobowiązany do zwrotu przyznanego i wypłaconego świadczenia.

ZUS przyznaje emeryturę z urzędu tylko w jednym przypadku. Wtedy, gdy ubezpieczony osiąga wiek uprawniający do emerytalny i w tym momencie pobiera rentę z tytułu niezdolności do pracy. W każdej innej sytuacji ZUS wyda decyzję o przyznaniu świadczenia tylko i wyłącznie na wniosek. To daje zainteresowanemu możliwość wycofania wniosku, na przykład wniosku złożonego o emeryturę w najmniej korzystnym miesiącu czyli czerwcu.

Przy wycofaniu wniosku nie jest wymagane podanie powodu. Można to zrobić pisemnie (na formularzu ZUS EWS), ustnie do protokołu w każdej placówce ZUS, bądź za pomocą dokumentu elektronicznego.

Wycofanie wniosku będzie skuteczne również wtedy, gdy w imieniu ubezpieczonego zrobi to osoba przez niego upoważniona lub wskazany pełnomocnik. Wówczas do wniosku należy dołączyć upoważnienie lub pełnomocnictwo podpisane przez ubezpieczonego.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie