Uczta dla miłośników książek i dziedzictwa kulturowego –  Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę swoich najcenniejszych zbiorów. Wernisaż w piątek (17 listopada) o godz. 13.00 w Galerii WuBePe. Wstęp wolny.

Jak Feniks z popiołów – wystawa starodruków w WBP

Gromadzone od lat starodruki i zbiory zabytkowe, ze względu na swoją wartość oraz powodowany wiekiem stan, na co dzień przechowywane są w zamku w Rogowie Opolskim, a czytelnikom udostępniane w formie elektronicznej na łamach Opolskiej Bibliotece Cyfrowej. Jednak dzięki środkom z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przeznaczonym na ochronę zbiorów muzealnych, poddawane są sukcesywnie konserwacji, a efekt tych prac prezentowany jest na wystawach w Galerii WuBePe w Opolu.

Tegoroczna ekspozycja – „Jak Feniks z popiołów” – poświęcona będzie XVI-wiecznym starodrukom. Jednym z nich jest pochodzący z 1590 roku zielnik autorstwa włoskiego botanika i lekarza okresu renesansu Pietro Andrei Mattiolego. Na drodze renowacji uwidoczniona została pieczęć potwierdzająca, że jednym z właścicieli zielnika był opolski mistrz piekarstwa.

Jak Feniks z popiołów – wystawa starodruków w WBP

Na wystawie oprócz oryginałów starodruków znajdą się również plansze przedstawiające przebieg prac renowacyjnych, którym zostały poddane. Gościnią wernisażu będzie konserwatorka Justyna Karolewska z Muzeum Śląskiego w Katowicach, która przedstawi różne kierunki w obszarze konserwacji książki zabytkowej.

Ekspozycja będzie dostępna do 15 grudnia.

Wystawa realizowana jest w ramach projektu Konserwacja XVI – wiecznych zabytków ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu – kontynuacja, z programu Wspieranie działań muzealnych.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Kultury – państwowego funduszu celowego.

Zdjęcia: WBP Opole Facebook

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze