Już dziś (7 października) rozpocznie się 20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy. Opolska publiczność po raz kolejny będzie miała okazję poznać najciekawsze spośród nowych polskich filmów fabularnych, dokumentalnych, krótkometrażowych i amatorskich.

20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy to nie tylko okazja, by zapoznać się z nowościami polskiej kinematografii. Festiwal daje też możliwość rozmowy z ich twórcami, pozwala odnaleźć wykluwające się na polu etiud wschodzące talenty rodzimej kinematografii oraz spojrzeć na filmowe oblicza nadziei w specjalnej selekcji filmów zagranicznych, ze szczególnym akcentem na słoneczną Italię.

– Tegoroczna edycja festiwalu Opolskie Lamy będzie kontynuować drogę wyznaczoną przez dwudziestoletnią historię, patrząc z dumą w przeszłość, ale przede wszystkim idąc pewnie naprzód – informują organizatorzy. – Po raz drugi stanowiącemu fundament festiwalu konkursowi etiud towarzyszyć będzie konkurs filmów pełnometrażowych. Znalazły się w nim specjalnie wyselekcjonowane perełki ostatniego roku w polskim kinie fabularnym i dokumentalnym.

Festiwal otworzy głośny dokument Syndrom Hamleta w reż. Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego, pokazujący dzisiejszą Ukrainę z perspektyw młodych osób i ich dylematów.

W ramach sekcji konkursowej na opolskich ekranach zagoszczą też inne nagradzane w Polsce i za granicą filmy

Takie jak Wszystkie nasze strachy Łukasza Rodundy, Cicha ziemia Agi Woszczyńskiej czy Boylesque Bogny Kowalczyk. Nie zabraknie też powrotów, takich jak pokaz Tonii, nowego, pokazywanego dotąd jedynie na specjalnych pokazach, filmu laureata Grand Prix festiwalu sprzed 10 lat Marcina Bortkiewicza.

Opolskie Lamy nie byłyby jednak tak zasłużonym i ważnym wydarzeniem gdyby nie konkurs filmów krótkometrażowych, który także i w tym roku będzie sercem festiwalu. Jury przyzna ponownie nagrody w trzech kategoriach – filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych.

Spośród wielu zgłoszeń zespół selekcyjny wybrał ścisłe grono filmów, które powalczą o kultowe statuetki Lam

– Warto obserwować wyświetlane na opolskich ekranach bloki. Bardzo prawdopodobne, że znajdą się w nich filmy autorek i autorów, którzy za kilka lat będą decydować o jakości polskiego kina, stając się jego gwiazdami – mówią organizatorzy. – Osobną, ale nie mniej ważną częścią festiwalu będzie także konkurs filmów amatorskich, który stanowi formę docenienia tej mniej widocznej i uznanej branżowo części rodzimej kinematografii.

Jak co roku, podczas uroczystej gali wręczona zostanie specjalna, Honorowa Lama za wybitne osiągnięcia dla polskiego kina

Do grona laureatek i laureatów, wśród których znajdują się choćby Agnieszka Holland, Jerzy Stuhr czy Maja Komorowska, dołączy Lidia Duda. To wybitna dokumentalistka, która na festiwal przywiezie swój najświeższy, zbierający laury na międzynarodowych festiwalach film Pisklaki. Festiwal będzie okazją do spotkania z niezwykle czułym kinem Lidii Dudy oraz nią samą, a oprócz najnowszego dzieła reżyserki pokazane zostaną także dwa jej starsze filmy, Newborn (2018) oraz Herkules (2004).

Opolskie Lamy co roku przyjmują motyw przewodni, który stanowi oś tematyczną filmów i wydarzeń towarzyszących. W tym roku jest to nadzieja

Do nadziei na różne, niekiedy przewrotne i nieoczywiste sposoby, nawiązywać będą zarówno filmy konkursowe, jak i te z sekcji towarzyszących – panoramy kina włoskiego oraz panoramy kina światowego.

Kinowe oblicze dzisiejszych Włoch reprezentować będą cieszące się zarówno popularnością wśród widzów, jak i mniej znane dzieła takich twórców jak Marco Bellocchio czy Alice Rohrwacher, w ramach orbitującej wokół nadziei sekcji światowej zaś pokazane zostaną m.in. przedpremierowo Silent Twins Agnieszki Smoczyńskiej, laureat Złotej Palmy w Cannes W trójkącie Rubena Östlunda czy kultowy Chungking Express Wong-kar Waia.

Szczegóły i aktualizacje programowe znaleźć można na stronie: festiwal.opolskielamy.pl/

Projekcjom odbywającym się przez ponad tydzień na terenie całego Opola towarzyszyć będzie specjalny blok filmowy na portalu VOD mojeekino.pl

20. Festiwal Filmowy Opolskie Lamy został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego i Marszałka Województwa Opolskiego Andrzeja Buły.

Fot. Stowarzyszenie Opolskie Lamy

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze