„Bukowa Odnowa” to projekt Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo Borów Niemodlińskich”. Jego celem jest ochrona bioróżnorodności.

W ramach projektu, w Grabinie zasadzono aleję czereśniową. Pomysł na tę inicjatywę zrodził się przy okazji odkrycia na terenie gminy Niemodlin śladów żerowania popielic.

– Wspólnie z dr. Grzegorzem Hebdą, biologiem z Instytutu Biologii UO, badaliśmy nasze tereny. Okazało się, że w Lipnie, na orzeszkach bukowych były ślady żerowania popielic – mówi Daniel Podobiński ze Stowarzyszenia Partnerstwo Borów Niemodlińskich. – Tak powstał pomysł, żeby zbadać drzewostany bukowe pod kątem występowania popielic i w wybranych miejscach powiesić dla nich budki. Zdecydowaliśmy też, że dosadzimy takie drzewa i krzewy owocowe, których owoce też są pokarmem dla popielicy.

Popielice żyją w dojrzałych bukach, żywią się ich orzeszkami, ale też słodkimi owocami. Z myślą o popielicach w Grabinie, w sąsiedztwie lasu posadzono osiemdziesiąt czereśni. W planach jest dosadzenie jeszcze piętnastu malin i piętnastu leszczyn dla popielic.

Na końcu czereśniowej alei, na najwyższym wzniesieniu Borów Niemodlińskich, 220 m n.p.m. postawiona została drewniana instalacja dla turystów, pełniąca funkcję punktu widokowego. Przy dobrej pogodzie widać stąd Kopę Biskupią i Pradziada.

– Stawiając instalację, chcieliśmy pokazać, że budowanie z drewna nie zawsze musi oznaczać wycinanie drzewa. Dlatego w części naszej konstrukcji wykorzystaliśmy drewno odzyskane z rozbiórek, a za kotwy montażowe posłużyły zawiasy odzyskane ze starych wrót i drzwi – wyjaśnia Daniel Podobiński.

Projekt „Bukowa Odnowa” został dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Opolskiego.

Fot. Partnerstwo Borów Niemodlińskich LGD

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze