Do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy o powstającym na terenie prószkowskiej Pomologii Międzynarodowym Centrum Badawczo-Rozwojowym doszło we wtorek (11 lutego) pomiędzy prezesem firmy Envipro z Opola, Wojciechem Musiałem, a rektorem UO, prof. Markiem Masnykiem.

Firma Envipro z Opola już współpracuje z PomologiąDział badawczo-rozwojowy firmy Envipro dysponuje laboratorium naukowo-badawczym realizującym m.in. projekty dotyczące potencjalnych zastosowań produktów ubocznych przemysłu papierniczego oraz branży przetwórstwa rolno-spożywczego.

– Tego typu materiałem zajmujemy się od blisko 20 lat. Pomysł jego zagospodarowania w branży rolniczej pojawił się już 7–8 lat temu – tłumaczy Wojciech Musiał, prezes Enviro.

– Przeprowadziliśmy badania w Instytucie Nawozów i Nawożenia w Puławach, otrzymaliśmy aprobatę ministra rolnictwa dopuszczającą materiał do ogrodu. Od 4 lat w warunkach polowych badamy materiał na terenie województwa opolskiego i dwóch województw ościennych.

Szef Envipro podkreślił, że współpraca z Uniwersytetem Opolskim pomoże ulokować produkt na wyższy poziom biotechnologiczny.

– Chcemy swój produkt wzbogacić szczepami drobnoustrojów, które ułatwiałyby aplikację do gleby i poprawiały warunki funkcjonowania w środowisku – mówi Wojciech Musiał, który podkreśla, że głównym nurtem firmy jest gospodarka odpadami.

Kto skorzysta na tej współpracy?

– Zyski z całego przedsięwzięcia będzie miało rolnictwo. Będziemy w stanie zagospodarować około pół miliona ton materiału w skali roku – informuje prezes.

Firma realizuje prace zlecone dotyczące potencjalnych metod zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych z zastosowaniem recyklingu surowcowego.

Badania dotyczą aspektu ekonomicznego procesów recyklingu i ich wpływu na obniżenie kosztów produkcji oraz ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów.

Więcej w materiale wideo.

Fot. Anna Konopka

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.