Jedyna taka na Opolszczyźnie i jedna z dziesięciu najlepiej wyposażonych w kraju, sala do terapii Snoezelen, zainaugurowała działanie bez wielkiej pompy i przecinania wstęgi w Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie.

– Mamy w naszym Domu Pomocy Społecznej w Prószkowie ludzi intelektualnie niepełnosprawnych – przyznaje starosta opolski Henryk Lakwa. – Taka sala oprócz farmakologicznego leczenia niewątpliwie pomoże im w łatwiejszym odnalezieniu się w skomplikowanym świecie. Świetny zespół z Panią dyrektor Katarzyną Ścipień wymyślił, że taka terapia będzie dla pensjonariuszy najkorzystniejsza – choć oczywiście nie jedyna – mówił Lakwa.

– Osoby niepełnosprawne intelektualnie nie korzystają z terapii grupowej, zajęć muzycznych, plastycznych, wyjść do teatru czy do muzeum – albo korzystają w sposób bierny – wyjaśnia dyrektor Katarzyna Ścipień. – Ta sala jest głównie dla nich.

Sala Doświadczania Świata posiada bardzo wszechstronne zastosowanie. Może służyć jako pomieszczenie do relaksu i wypoczynku, wspierania percepcji, nauki technik relaksacyjnych, sesji psychoterapeutycznych, ćwiczeń ruchowych, terapii, np. metodą Feldenkraisa lub Bobath oraz leczenia osób z różnymi schorzeniami (np. zespół Downa, porażenie mózgowe, demencja, ADHD itd.).

– Pierwszy kontakt pacjentów z salą i jej wyposażeniem bywa trudny – przyznaje taerapeutka Anna Byczkowska

Snoezelen to metoda terapii dla dzieci i dorosłych, której celem jest pobudzanie zmysłów za pomocą : dotyku, wzroku, słuchu, węchu i smaku. Dzięki temu bodźce dostarczane do układu nerwowego bardzo korzystnie wpływają na pamięć i koncentrację, a przede wszystkim na chęć podejmowania aktywnych działań. W klasycznym pomieszczeniu Snoezelen tzw. Białej Sali ściany, tapicerka, maty podłogowe i ścienne występują w kolorze białym. Dopełnienie stanowią kolorowe efekty świetlne, które są uzyskiwane za pomocą wybranych elementów wyposażenia (światłowody, projektory, kule lustrzane, wodospady świateł, kolumny wodne). W zależności od rozmieszczenia i ustawienia źródeł światła biała przestrzeń może być pokojem jedno- lub wielokolorowym. Dzięki tej uniwersalności pomieszczenie można dostosować do indywidualnych potrzeb oraz sesji terapeutycznej.

60 tysięcy złotych na urządzenie sali wyasygnował organ prowadzacy DPS – Powiat Opolski. Starosta Henryk Lakwa dzisiaj postanowił sam osobiście doswiadczyć jak to działa. Biel kojarzyła mu się z kobietami, ale gdy zaczęły grać kolory….

Salę w Prószkowie pomagała urządzić jedna z najbardziej znanych terapeutek pracujących w salach doświadczania świata i projektujących je, dostosowując do określonych grup wiekowych i ich potrzeb terapeutycznych  – Paulina Bagińska, pasjonatka,  współtwórczyni Międzynarodowego Stowarzyszenia Snoezelen ISNA-MSE, . Podjęła się także wyszkolenia miejscowych terapeutów.

Sala doświadczania świata w prószkowskim DPS

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.