Planując swój biznes, musisz przemyśleć i dokładnie przeanalizować wiele spraw. Znaleźć najtańsze i najbardziej efektywne rozwiązania. Na pewno od razu przerazi Cię wysokość obowiązkowej stawki ZUS oraz 19% podatek dochodowy od osób prawnych, które przyjdzie Ci zapłacić już od pierwszych dni.
Duży ucisk podatkowy zawsze pobudza najbardziej kreatywne jednostki do walki z instytucją państwa i opracowania sposobu obejścia płacenia daniny. Podobno potrzeba jest matką wynalazku. Ową potrzebę w 2004 roku wykorzystali twórcy Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości.
Jak to działa?
Jest to system umożliwiający Ci korzystanie z osobowości prawnej AIP i za jej pomocą prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Nie potrzebujesz rejestracji własnej firmy, stania przy okienkach, czekania czy ponoszenia dużych kosztów utrzymania w początkowym stadium jej istnienia. Po prostu przy wystawianiu faktury czy paragonu, przy podpisywaniu umów – używasz danych Inkubatora, podajesz jego NIP, KRS, REGON.
W razie chwilowych problemów, czy sezonowych spadków obrotów możemy zawiesić naszą działalność na okres 3 miesięcy, podczas których nasza miesięczna opłata wyniesie 50 zł. Jeżeli jednak stwierdzisz, że Twój biznes jednak się nie sprawdził i nie chcesz już go prowadzić lub już dostatecznie rozwinąłeś skrzydła i większe korzyści przyniesie Ci zarejestrowanie działalności gospodarczej w urzędzie – masz taką możliwość bez żadnych konsekwencji. Jedynym warunkiem jest miesięczny okres wypowiedzenia.
Jak na tym skorzystam?
Podstawową korzyścią jest wspomniany już przeze mnie brak ponoszenia wysokich opłat świeżo po starcie. Kolejnym plusem działania pod egidą AIP jest to, że zaplecze księgowe oraz prawne gwarantuje Ci firma. Pracownicy nie pozwolą Ci podpisać umowy niezgodnej z prawem czy wystawić błędnej faktury VAT. Moim zdaniem to równie kluczowa kwestia co koszty – początkujący przedsiębiorca nie ma doświadczenia i dużej wiedzy, przez co jest bardziej podatny na błędy czy przeoczenia.
Ważną a według niektórych najważniejszą, sprawą jest też budowanie społeczności młodych przedsiębiorców, startupowców wokół biur lokalnych AIP, przez co w łatwy sposób możesz znaleźć współpracowników, klientów czy też dostawców usług. Dostajesz też możliwość kontaktowania się ze wszystkimi firmami prowadzonymi w formie inkubatora. Znajomości to podobno czasami więcej niż połowa biznesu. Biura AIP oferują także możliwość korzystania z przestrzeni specjalnie przygotowanej do pracy, sal konferencyjnych, sal spotkań, profesjonalnego oprogramowania.
Powstały także specjalne sekcje wspierające know how firm. Są to na przykład spotkania z teamem Inkubatora, podczas których możesz otrzymać porady dotyczące wytyczania celów i ścieżki rozwoju na przyszłość. Startup Training zaś to inicjatywa szkoleń z praktykami biznesu z różnych branż, w których dostajesz możliwość uczestnictwa. Startup Success to możliwość walki o pierwsze miejsce w rankingach startupów i promocja w kręgach biznesowych. Dla najlepszych oferuje inwestycje 100 tysięcy złotych na rozwój.
Wszystko fajnie, ale ile zapłacę?
Podstawowe pytanie, które każdy człowiek myślący biznesowo zadawał sobie już po pierwszym zdaniu opisującym AIP. Prowadzenie firmy w ramach inkubatora to koszt 300 złotych miesięcznie + 150 złotych miesięcznie za ofertę „COWORK AIP”, czyli opisane sale konferencyjne, sale spotkań itp. Jednak w porównaniu do kosztów działalności gospodarczej i możliwości, jakie oferują AIP moim zdaniem jest ceną świetną.
Gdzie jest haczyk?
Oczywiście jak powszechnie wiadomo, nic nie jest idealne, łatwe i przyjemne, choć typowych haczyków tutaj nie uświadczymy. Nie okaże się, że po pół roku opłaty za naszą działalność nagle wzrosną do niebotycznych sum lub że nasze działania były niezgodne z prawem. Oczywiście wszystkie dodatkowe opcje typu sale konferencyjne, miejsca coworkingu nie są nam dostępne w nieograniczonej liczbie godzin, a dofinansowania są tylko dla najlepszych. Nie prowadzisz własnego konta, całym budżetem firmy administrujesz poprzez subkonto w ramach konta bankowego Inkubatora – co przez niektórych jest podawane za sporą wadę, ponieważ musisz czekać na zatwierdzenie każdej płatności.
Nie każdą działalność też założymy w ramach Inkubatorów Przedsiębiorczości – z informacji pozyskanych przeze mnie wynika, że działalność w branży kulinarnej odpada z góry. Pozwolenia sanepidu i specjalne licencje, szerokie wymagania, aby spełnić normy powodują, że AIP nie podejmie się wspierania takiego projektu. Dużym minusem będzie także niemożliwość odpisania podatku np. od paliwa, przez co prowadzenie w tej formie działalności w branży transportowej nie będzie najlepszym pomysłem.
Wielu komentatorów w internecie, bardzo często ex członków wskazuje, że działanie niektórych biur może być diametralnie mniej sprawne niż to przeczytamy na stronie AIP. Zalecają sprawdzenie opinii o konretnym biurze, w którego ramach będziemy prowadzić naszą działalność. Podstawą przed dołączeniem do projektu jest z pewnością dokładna analiza zalet i wad, jakie będzie miało prowadzenie naszego konkretnego biznesu w Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości.
Czy warto?
Firma chwali się, że od początku swojej działalności wypuściła na rynek około 12 tysięcy firm a te, które wciąż działają pod jej skrzydłami, przynoszą rocznie zysk netto rzędu 25 milionów złotych. W 2007 roku Komisja Europejska uhonorowała projekt nagrodą „Europejskiej Nagrody Przedsiębiorczości” zaś 6 lat później – w 2013 roku nagrodą „Regiostars”.
Mimo tego, że Inkubatory pomagają firmą płacić mocno okrojone składki do budżetu – rząd RP uznał inicjatywę za kluczową dla rozwoju polskiej gospodarki. Na zakończenie warto odpowiedzieć na pytanie, które na pewno kilku z was wpadło do głowy.
Skoro to taka super sprawa to jakie znane firmy zostały stworzone w AIP? Najgłośniejsze przykłady, jakie twórcy podają na swojej stronie to między innymi Photoblog – niegdyś bardzo popularny portal społecznościowy. Chomikuj – strona umożliwiająca przechowywanie i dzielenie się z innymi użytkownikami różnorodnymi plikami. MISBHV – jeśli ktoś z was śledzi polskie brandy streetwearowe nie mógł nie słyszeć tej nazwy, znany w światowych kręgach brand produkujący odzież z Krakowa.
Podsumowując, wszystko zależy od Ciebie i od rodzaju biznesu, jaki planujesz otworzyć. Uruchomienie firmy w AIP ma swoje wady i zalety. Sam zdecyduj, których jest więcej.
Dominik Kaleta.
Redaktor portalu Ranking-Bankow.com.pl