Fotoplastikon to specjalna konstrukcja umieszczona przed Archiwum Państwowym w Opolu, przez którą można obejrzeć archiwalne zdjęcia Opola z okresu przedwojennego oraz czasów PRL-u. Na zwiedzających czeka 50 fotografii przy pięciu stanowiskach tematycznych w formacie 3D i 2D.

Widok na stary ratusz, jego zawalenie się w 1934 roku, bramę główną Zamku Piastowskiego z lat 1910-1935, restaurację „Teatralną” czy artystów z występujących na KFPP w latach 60. i 70. ubiegłego wieku zobaczymy w fotoplastikonie.

CZYTAJ: Podwójny rocznik w Opolu. Wolne miejsca są, ale o wymarzoną szkołę było trudno [WIDEO]

– Te zdjęcia to wielka podróż sentymentalna. W latach 70. pracowałam w sieci Społem, która tutaj też się znalazła. Oglądam te zdjęcia i jestem zaskoczona tym, jak to wszystko się pozmieniało. Nowe jest fajne, ale to stare też miało swój urok. Miło, że ktoś te czasy przypomina, a zdjęcia się zachowały – mówi Urszula Tymecka z Opola, która fotoplastikon przyszła oglądać z wnukami.

Fotoplastikon przed Archiwum Państwowym w Opolu. Co kryje? [WIDEO]– Jako uczennica pracowałam też w słynnej Europie. Tych czasów, gdy się zaczynało pracę, to się nie zapomina.  To był lokal nocny, otwarty do 3 w nocy, gdzie organizowano niesamowite zabawy – wspomina.

Fotoplastikon. Podróż w czasie dla małych i dużych

Brązowa konstrukcja wzbudza zainteresowanie dzieci, o których pomyślano dobudowując schodki przy każdym z pięciu stanowisk do oglądania zdjęć.

– Rozpoznałem wieżę ratusza, która niewiele się zmieniła. Trudniej było z Wieżą Piastowską, która teraz wygląda trochę inaczej. To całkiem ciekawe – ocenił 10-letni Szymon Tymecki.

SPRAWDŹ: Kąpielisko Bolko o 60 worków śmieci czystsze. Zebrali opony, druty i kanistry z benzyną [ZDJĘCIA] 

„Archiwalny Fotoplastikon w Opolu” to kontynuacja projektu realizowanego w 2018 roku, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem szerokiej publiczności w Warszawie, Zamościu, Krakowie i Koszalinie. Tegoroczna edycja ma uczcić 100-lecie utworzenia sieci Archiwów Państwowych.

– Fotoplastikon przyjechał do nas z Narodowego Archiwum Cyfrowego z Warszawy. Przedstawia Opole przedwojenne, jak i to powojenne. Zachęcamy do bezpłatnego oglądania zdjęć do 5 sierpnia – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar z Archiwum Państwowego w Opolu.

Fot. Anna Konopka

 

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarka, redaktor wydania miesięcznika Opowiecie.info. Wcześniej związana przez 10 lat z Nową Trybuną Opolską w Opolu. Pisze o tym, czym żyje miasto, z naciskiem na kulturę. Fanka artystów i muzyków, brzmień pod każdą postacią oraz twórczych inicjatyw. Lubi dużo rozmawiać. W wolnym czasie jeździ na koncerty i festiwale, czyta książki i ogląda filmy – dość często o mafii.