Zespół urządzeń i obiektów służących oczyszczaniu ścieków nosi nazwę oczyszczalni ścieków. Jej głównym zadaniem jest ochrona zdrowia i życia ludzkiego, środowiska oraz zasobów czystej wody, z której w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.
Podczas codziennych prac domowych, takich jak pranie czy mycie naczyń, zużywamy ogromne ilości wody, co powoduje powstanie olbrzymiej ilości ścieków, które muszą zostać oczyszczone.
Oczyszczanie ścieków to proces polegający na usuwaniu substancji szkodliwych (zanieczyszczeń), mające na celu jak największe zmniejszenie ich negatywnego wpływu na środowisko, a więc na wody powierzchniowe i glebę. Maksymalne oczyszczenie jest niemożliwe, jednak ścieki można oczyścić w ponad 90 proc. Technologia oczyszczania ścieków oparta jest na procesach mechanicznych i biologicznych, z możliwością chemicznego wspomagania.
W całym procesie, któremu poddawane są nieczystości z naszych domów, stosowane są trzy stopnie oczyszczania.
- Pierwszy stopień nosi nazwę „oczyszczania mechanicznego”, podczas którego usuwane są zanieczyszczenia nierozpuszczalne – większe ciała pływające – przy pomocy krat i sit, ciężkie zawiesiny ziarniste – w piaskownikach, tłuszcze i oleje – w odtłuszczaczach, zawiesiny drobne – w osadnikach.
- Drugi stopień, biologiczny, polegający na stosowaniu zespołu bakterii i pierwotniaków, które rozmnażając się w odpowiednich warunkach, rozkładają wszystkie substancje organiczne na m.in. tlenek węgla, wodę czy azotany. W czasie biologicznego procesu oczyszczania ścieków 45–80 proc. substancji szkodliwych ulega rozkładowi.
- Trzeci stopień, chemiczny, to zobojętnianie wpływających do oczyszczalni substancji przy użyciu środków chemicznych.
Powstające podczas oczyszczania ścieków osady zostają poddane przeróbkom. Ich celem jest odwodnienie, ograniczenie ilości organizmów chorobotwórczych, a także stabilizacja, która zapobiega gniciu. Podczas trwania procesu powstaje produkt uboczny – biogaz. Po stabilizacji osad zostaje poddany mechanicznemu odwodnieniu za pomocą pras i wirówek lub jest suszony na poletkach osadowych. Następnie może być wtórnie wykorzystany jako nawóz.
Poniżej zamieszczamy przykładowy schemat oczyszczalni ścieków ze wskazaniem jej głównych elementów.
1. Budynek techniczny, w którym znajdują się urządzenia pierwszego stopnia oczyszczania ścieków: krata i piaskownik lub sitopiaskownik, prasa do odwadniania osadów oraz ewentualne urządzenia do dozowania substancji chemicznych.
2. Reaktory biologiczne – drugi stopień oczyszczania ścieków.
3. Osadniki wtórne, w których następuje oddzielenie osadu czynnego (bakterii i pierwotniaków) od oczyszczonych ścieków. Uzyskuje się wówczas klarowny ściek oczyszczony.
Źródła:
https://www.portalpomorza.pl/wiadomosci/36125,co-sie-dzieje-z-naszymi-sciekami
https://prodetan.pl/2015/11/19/oczyszczalnia-sciekow-w-zlochowicach/accamera_2/