Błyskawiczne podsumowanie rocznej działalności Gminnego Ośrodka Kultury w Dobrzeniu Wielkim było świetną okazją do wręczenia po raz pierwszy statuetki Ambasadora Kultury, którą kapituła przyznała dobrzeniance Gabrieli Kollmann. Uroczystość uświetnił koncert romansów Aleksandra Wertyńskiego.
Specjalną statuetkę i dyplom wręczyli Gabrieli Kollmann wójt Dobrzenia Wielkiego Piotr Szlapa i dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Piotr Szafrański.
– Skąd się we mnie bierze ta aktywność? Sama nie wiem – przyznała nam Laureatka.
Gabriela Kollmann od lat angażuje się w życie lokalnej społeczności. Działa w grupie teatralno-muzycznej w Gminnym Ośrodku Kultury. Prowadzi, jako prezes, Koło Gospodyń Wiejskich. Organizuje, koordynuje i kreuje warsztaty, spotkania i wykłady poświęcone ziołolecznictwu, kulturze i tradycji śląskiej związanej z porami roku, kalendarzem świąt religijnych i tradycji kulinarnej.
Promuje kulturę i historię Śląska, w kraju i zagranicą, przez udział w produkcjach filmowych i konkursach. Wspólnie z innymi paniami z Kola Gospodyń Wiejskich przygotowuje projekty z dofinansowaniem zewnętrznym. Koło wydało między innymi książkę pt.” Kulinarne dziedzictwo zielarskie Opolszczyzny”, w ramach dotacji. Gospodynie z Dobrzenia, w tym Pani Gabriela, zainteresowały niemiecką telewizję NDR, która przygotowała specjalny film dokumentalny o kulturze śląskiej. Inspiracją do filmu była m.in. działalność Gabrieli w kultywowaniu tradycji i kuchni śląskiej, a także ziołolecznictwo.
Działalnością Koła Gospodyń Wiejskich z Dobrzenia i jego aktywnością w środowisku lokalnym zainteresowała się także Telewizja Polska, która również nakręciła film dokumentalny o śląskich tradycjach, prezentując tym samym piękne plenery z dorzecza Odry, w Dobrzeniu Wielkim. Pani Gabriela posiada również talenty artystyczne, które wykorzystuje podczas organizacji warsztatów malowania wzoru opolskiego na torbach płóciennych.
Z potrzeby serca napisała scenariusz sztuki teatralnej dla dzieci autystycznych z okazji Dnia Matki pt.” Baśń dla mamy”, prezentowany w specjalnym ośrodku dla dzieci autystycznych w Kup. Pani Gabriela to również utalentowana wokalistka, która organizuje, na swojej posesji, wieczory i spotkania muzyczne zapraszając mieszkańców i gości spoza gminy. Gromadzi śląskie przepisy kulinarne na ciasta, nalewki, herbaty, soki i inne potrawy, których głównym składnikiem są zioła.
Ta niezwykle skromna osoba wspiera kobiety w samorozwoju, wzmacnia ich potencjał, „zaraża” pozytywną energią i sprawia, że do Koła Gospodyń Wiejskich zapisują się kobiety, w różnym wieku, z różnych miejscowości, nawet spoza gminy Dobrzeń Wielki. Wspólnie z koleżankami, angażuje się w edukację regionalną dzieci i młodzieży prowadząc zajęcia w szkołach i przedszkolach.
W ubiegłym roku Koło Gospodyń Wiejskich złożyło aplikację do krajowego konkursu na najlepsze Koło Gospodyń Wiejskich w kraju. W eliminacjach regionalnych koło zajęło 1 miejsce w konkurencji kulinarnej prezentując gotowany boczek wędzony w sosie chrzanowym, z ciemnymi kluskami i kapustą zasmażaną. W kategorii miss wdzięku zajęła II miejsce promując, po raz kolejny, Dobrzeń Wielki. Koło otrzymało rownież II miejsce w kategorii pn. „Kobieta wyjątkowa i gospodarna”.
Prywatnie gości u siebie pielgrzymów, którzy podążają szlakiem św. Jakuba. Jest osobą, która swoją niezwykłą energią potrafi zainspirować innych ludzi, uwalniając ich talenty i potencjał.
Wieczór uświetnił swymi interpretacjami romansów Aleksandra Wertyńskiego Piotr Lempa.
Fot. melonik