Alicja Stelmaszczyk, wolontariuszka z Fundacji Szansa dla Niewidomych, to tegoroczny Społecznik Roku Województwa Opolskiego. Laureatami nagrody Opolska Niezapominajka zostały Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów”  oraz opolski oddział Fundacji Aktywizacja, która została doceniona również nagrodą publiczności. Podczas dzisiejszej gali  wręczono również nagrody w dziedzinie  ekonomii społecznej.

Alicja Stelmaszczyk od najmłodszych lat jest zaangażowana w działalność społeczną. Jako mieszkanka Opola aktywnie działa od 201 r., ponieważ wówczas zdecydowała się podjąć studia w naszym pięknym mieście i związać z nim swoją przyszłość. Już sam wybór kierunku studiów „Pedagogika lecznicza z oligoffenopedagogiką” jest przejawem dużej empatii, chęci niesienia pomocy oraz potrzeby działania na rzecz innych osób.
Od 9 lat Pani Alicja jest wolontariuszką w Opolskim Oddziale Fundacji Szansa dla Niewidomych, gdzie za swoją wieloletnią działalność została wyróżniona dyplomem uznania. W ramach współpracy z w/w fundacją zaangażowana była w wydanie przewodnika Dotknij Pięknej Opolszczyzny, dostosowanie Opolskiego Ogrodu Zoologicznego oraz Muzeum Śląska Opolskiego do potrzeb osób z dysfunkcją wzroku. Po kilku latach swojej aktywności w Szansie została Mentorem dla osób nowo ociemniałych. Pełniąc tę funkcję bazuje na swoim życiowym i zawodowym doświadczeniu oraz wiedzy zdobytej w wyniku edukacji, z niepełnosprawnością wzroku. Pomaga osobom z dysfunkcją wzroku i ich rodzinom odnaleźć się w nowej sytuacji życiowej oraz pokazuje, że osoba z niepełnosprawnością może nie tylko być biorcą pomocy ale także samemu pomagać innym. W związku ze swoją działalnością kandydatka została nominowana do konkursu Idol Środowiska Województwa Opolskiego, gdzie zajęła w roku 2017 I miejsce, a w roku 2018 II miejsce. Celem tego konkursu jest wyróżnienie osób, które w najznakomitszy sposób zasłużyły się w dziedzinie nowoczesnej rehabilitacji oraz promocja zaangażowania społecznego, pozytywnych przykładów działania oraz postaw.

Przez wiele lat była także wolontariuszką w Środowiskowym Domu Samopomocy i Stowarzyszeniu Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi „Nadzieja”, gdzie współrealizowała m.in. Festiwal Niezwykłości, prowadziła treningi interpersonalne a także treningi organizowania czasu wolnego i zajęcia terapeutyczne praktyki i życia.
Jeszcze jako studentka reprezentowała Okręg Opolski Polskiego Związku Niewidomych na międzynarodowej wymianie członków organizacji społecznych pn. „The New Technologies
– New Problems & New Solutions for Vision Impaired Youths” w dniach 1-9 listopada 2014 r. w Bułgarii. Była to wymiana o charakterze naukowo – rehabilitacyjnym mająca na celu
wymianę doświadczeń, spostrzeżeń, rozwiązań z zakresu szeroko rozumianej pomocyi wsparcia osób z niepełnosprawnością. Zdobytą wiedzę Pani Alicja wykorzystuje w swojej działalności społecznej na co dzień.
Ponadto Pani Alicja jest członkiem zarządu Opolskiego Klubu Sportowo Turystycznego Niewidomych i Słabowidzących Cross Opole oraz jego zawodniczką. Reprezentuje województwo na terenie całego kraju w strzelectwie sportowym osób niewidomych, tym samym przyczyniając się do promowania aktywności fizycznej, wolontariatu oraz Miasta Opola. Za swoją działalność na rzecz Opolskiego Klubu Cross oraz motywowania mieszkańców do aktywności fizycznej a także podejmowania działań na rzecz innych dostała Złotą Odznakę Klubu Cross Opole.

W swoim dorobku społecznym kandydatka ma wiele działań o charakterze charytatywnym m. in. Organizowała zbiórkę pieniężną „Samochód dla Maryśki” mającą na celu zakup specjalnie dostosowanego samochodu do potrzeb osoby z wrodzoną łamliwością kości z Olesna oraz aktywnie uczestniczyła w projekcie „ Tandemem przez Polskę”, który miał na celu gromadzenie środków niezbędnych do złożenia roweru typu tandem dla mieszkańców województwa z dysfunkcją wzroku.
Z ogromnej potrzeby pomagania innym kandydatka stała się pomysłodawcą fundatorem i Wiceprezesem Fundacji „naKole”, gdzie może w pełni realizować się społecznie oraz zwiększyć skuteczność swoich działań. Jest współtwórcą i koordynatorem wielu projektów m.in. projektu „Opolszczyzna na kołach”, zakładającego aktywizację osób z niepełnosprawnością oraz wzmocnienie wolontariatu jako formy aktywności obywatelskiej. Poprzez liczne wystąpienia w mediach oraz prelekcje w szkołach na terenie kraju poszerza świadomość społeczną z zakresu funkcjonowania osób z niepełnosprawnością.
Dzięki jej charyzmie wzrosła liczba mieszkańców Opola angażujących się w wolontariat i działalność społeczną . W 2019 roku życzliwość i pomaganie innym Alicji zostało docenione nagrodą imienia Jana Całki w kategorii lider społeczny roku 2018 . Kandydatka jest inicjatorem i prezesem przedsiębiorstwa społecznego zatrudniającego osoby z niepełnosprawnością. W celu zwiększenia empatii i poszerzenia świadomości o osobach zagrożonych wykluczeniem przedsiębiorstwo prowadzi „Niewidzialna Przestrzeń” , gdzie każda osoba widząca może poznać świat Alicji, czyli osoby niewidomej. W okresie pandemii związanej z covid-19 Alicja zajmowała się koordynacją działań wolontariuszy pomagających osobom w trudnej sytuacji, wraz z zarządem fundacji współpracowała z opolskim bankiem żywności i innymi organizacjami.

Wyróżnienia w konkursie Społecznik Roku otrzymali Marek Kuklewski oraz Paweł Buczek.

Pierwszy z wyróżnionych to mieszkaniec Gogolina Marek Kuklewski jest aktywną osobą zamieszkującą Gminę Gogolin, który z determinacją sukcesywnie dąży do poprawy jakości życia społeczności lokalnej od najmłodszych po seniorów. Od wielu lat jest bardzo zaangażowany w życie społeczne swojej rodzinnej miejscowości – Gogolina, gdzie szczególne miejsce w jego życiu zajmuje edukacja. Jest pomysłodawcą i współprowadzącym „Akademie Młodego Odkrywcy”, zajęć pozwalających przybliżyć dzieciom temat robotyki oraz uczących wykorzystania komputera do tworzenia prostego języka programowania graficznego przy pomocy klocków LEGO WeDo. Informatyk i entuzjasta nowatorskich metod nauczania oraz łączenia informatycznego i matematycznego myślenia.
Jest związany zawodowo z Bankiem Spółdzielczym w Gogolinie od 2005r., gdzie przez 13 lat pracował na stanowisku Informatyk. W stycznia 2018r. objął stanowisko członka zarządu ds. informatyki a od lutego 2020r. pełni obowiązki prezesa zarządu Banku Spółdzielczego w Gogolinie. W czerwcu br. uzyskał zgodę Komisji Nadzoru Finansowego do sprawowania tej funkcji. Swoją wiedzę informatyczną przekazuje nie tylko najmłodszym w naszej gminie, ale również seniorom prowadząc cykliczne zajęcia na temat „Bezpieczeństwa w sieci.” W czynie społecznym pomaga również w różnych przedsięwzięciach Przewodniczącej Zarządu Dzielnicy Gogolin – Karłubiec.

Wspólne inicjatywy na rzecz podniesienia jakości życia mieszkańców to nieodzowny element wyróżniający Pana prezesa jego aktywne działania mobilizują społeczność lokalną do pracy na rzecz dzieci i osób potrzebujących wsparcia. Swoją postawą z sukcesem przyciąga innych do czynnego udziału w tworzeniu zajęć dla dzieci i młodzieży.
Od prawie 13 lat działa dla dobra społeczności lokalnej, stosując ciekawe, nowatorskie, aktywizujące metody by w pełni intensywnie móc realizować i inicjować swoje działania. Jako informatyk z długoletnim stażem jest współpomysłodawcą i realizatorem zajęć dla dzieci pt. „Akademia Młodego Odkrywcy” odbywających w się w Gminnym Ośrodku Kultury w Gogolinie, prowadzi cykliczne wykłady dla seniorów bezpieczeństwo w sieci”, „Jak korzystać z komputera?”. Wspiera i aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej poprzez organizację spotkań i uroczystości integrujących – wszelkiego rodzaju warsztaty czy spotkania dla mieszkańców Gogolina.
Od lat współpracuje z instytucjami środowiska lokalnego:
• Klubem Seniora, Uniwersytetem III Wieku – zajęcia, warsztaty,
• Gminną Biblioteką Publiczną w Gogolinie.
• Strażą Miejską i Policją,
• Placówkami oświatowymi gminy,
• Młodzieżową Radą Miejską.
Stale doskonali warsztat pracy i podnosi kwalifikacje by łączyć przyjemne z pożytecznym – pomocą dla innych.Gala Społeczników Opolszczyzny

Drugi wyróżniony Paweł Buczek od 20 lat zaangażowany jest w wiele projektów i inicjatyw na rzecz wsi Grobniki, miasta Głubczyce oraz całej gminy. Swoją działalność społeczną rozpoczął w okolicach 2000 r. W2001 r. został wybrany na Szefa Społecznego Komitetu Budowy Kanalizacji w Grobnikach. W 2003 r. jest sołtysem Grobnik. Jest wyjątkowo aktywnym inicjatorem, pomysłodawcą wyraźnie odmaczającym się na tle głubczyckiej społeczności, którą inspiruje i zachęca do wspólnych działań.
Jego największym 1,,najświeższym”projektern jest rewitalizacja Zamku Joannitów w Grobnikach (dawna komturia maltańska zakonu). Jest pełnomocnikiem burmistrza Głubczyc w tej sprawie. Zamysł projektu i pierwsze kroki w tej sprawie sięgają roku 2017 . Jest wolontariuszem Zakonu Polskich Kawalerów Maltańskich. Wspólnie z Kawalerami Maltańskimi organizuje w Grobnikach turnusy rehabilitacyjne dla dzieci niepełnosprawnych z terenu Opolszczyzny, Śląska i Małopolski.

Co roku organizuje także Wigilię Maltańską na zamku d/a osób potrzebujących, często samotnych, zamieszkałych na terenie sołectwa. Współtworzy/ turystyczny Szlak Joannicki na terenie powiatu głubczyckiego. Był redaktorem książki „Joannici na ziemi głubczyckiej” wydanej dwukrotnie. Jest członkiem Stowarzyszenia „Inicjatywa” z Grobnik. Czynnie zaangażowany w prowadzenie stowarzyszeniowej Szkoty Podstawowej I Przedszkola. Podejmuje czynności związane z prowadzeniem placówki, dbałością i rozwojem jej infrastruktury. Koordynował oraz Inicjował powstanie placu zabaw, profesjonalnego boiska do piłki siadowej. Jako sołtys przeprowadził projekt remontu boiska, fachowej rekultywacji murawy. Powstały trybuny dla widowni, ogrodzenie, siatki (łapacze piłek), zakupiono nagłośnienie, wyremontowano szatnie wraz z wyposażeniem.

Paweł Buczek szczególnym zainteresowaniem darzy działania edukacyjne i proekologiczne, jest inicjatorem i pomysłodawcą min:
• Konkursu ..,Siejąc kwiaty pomagamy pszczołom” • Warsztatów kulinarnych dla dzieci i dorosłych przy współpracy z KGW • Akcji przywracania, zasiewu łąk kwietnych • Reaktywacji alei czereśniowej (102 drzewa, 1500 m) • Przywrócenia historycznego Sadu Maltańskiego (na jego dawnej lokalizacji) -drzewa starych, rodzimych odmian wraz z ogrodem ziół, kwiatów oraz tablicą historyczną • Założenia szkółki drzew owocowych (4000 sadzonek) • Targów Lokalnych Produktów – cykliczna impreza kulturalno-targowa • Organizacji Dnia Dziecka (corocznie dla ok. 200 dzieci) • Projektu wyposażenia starej remizy strażackiej OSP i stworzenia w niej świetlicy wiejskiej • Odnowienia nagrobka zasłużonego nauczyciela z Grobnik • Przywracania świetności starym, opuszczonym nagrobkom na cmentarzu • Powstania wodnego edukacyjnego parku zabaw • Inicjatywy „Ocalić od zapomnienia”(zbiórka starych zdjęć pod publikację albumową).

Jest także założycielem Lokalnej Grupy Działania Płaskowyż Dobrej Ziemi. W swoich celach jakie sobie stawia jest także poprawa bezpieczeństwa w poruszaniu się po wiosce. Od lat stara się aby Grobniki posiadały chodnik przy drodze krajowej nr 38, która przecina wioskę. Grobniki są jedyną miejscowością na terenie Opolszczyzny, przez którą przebiega OK bez chodnika ani de facto pobocza. Ludzie poruszają się po jezdni. Stwarza to ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Obok wspierania działań samorządu (jest Radnym Miejskim) w postaci organizowania spotkań z GOMA, kierowania pism do rządu i decydentów, udziela się szeroko medialnie organizując protesty – zwracając tym samym uwagę opinii publicznej na powyższy problem zaistniały w Grobnikach.

Nominacje do nagrody Społecznik Roku otrzymali także:

Danuta Jakubowska od wielu lat działa aktywnie na rzecz środowiska senioralnego w Opolu.
Ewa Holeksa od 2014 roku jest związana ze Stowarzyszeniem Ludzi Kreatywnych TALENT, działającym w gminie Dobrzeń Wielki.
Ludmiła Franiczek od wielu lat działająca aktywnie na rzecz środowiska senioralnego w Opolu.
Gabriela Kollmann od lat angażuje się w życie lokalnej społeczności w Dobrzeniu Wielkim.
Krystyna Richter liderka społeczności krośnickiej.
Marta Węgrzyn od 10 lat zajmująca się pomocą weterynaryjną dzikim zwierzętom.
Marcin Grabuńczyk, który ambitnie wziął sobie za cel podniesienie jakości życia mieszkańców powiatu głubczyckiego.

Laureatami nagrody Opolska Niezapominajka zostały Lokalna Grupa Działania „Kraina Dinozaurów”  oraz opolski oddział Fundacji Aktywizacja, która została doceniona również nagrodą publiczności.

W tym roku przyznano dwie statuetki „Opolska Niezapominajka”. Anna Golec z Lokalnej Grupy Działania „Kraina Dinozaurów” nie kryje zaskoczenia. – Mamy bardzo dużo społeczników, którzy się angażują, to zaraża dobrym przykładem. Działamy na terenie gmin Chrząstowice, Dobrodzień, Kolonowskie, Ozimek, Turawa, Zawadzkie, Zębowice. Jak każda LGD, promujemy nasze tereny, zachęcamy do rekreacji i przygotowujemy miejsca aktywnego wypoczynku. Mamy wiele pomysłów – tłumaczy Anna Golec.

Bezpłatne wsparcie i pomoc w zakresie edukacji i aktywizacji zawodowej oraz społecznej osób niepełnosprawnych proponuje zaś Fundacja Aktywizacja Oddział w Opolu. Justyna Szpilak z fundacji podkreśla, że najważniejszy jest zespół. – Cieszymy się z obu nagród. Wszystkie są dla nas bardzo ważne. Zostaliśmy docenieni przez publiczność, to jest wielkie dowartościowanie naszej pracy. Wspieramy osoby z niepełnosprawnościami, ale także osoby, które zatrudniają niepełnosprawnych. To był bardzo trudny rok i ogromny egzamin. Dziś jesteśmy zadowoleni, ale jest to możliwe dzięki zaufaniu do naszej działalności – zaznacza Justyna Szpilak.

W tej kategorii wyróżnienia otrzymali: Ochotnicza Straż Pożarna Miejsce Odrzańskie, Stowarzyszenie na rzecz promocji talentów „Akces”, Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie, Stowarzyszenie Przyjaciół Harcerstwa Ziemi Głubczyckiej.  Elżbieta Pisula-Bieniecka przyjechała na galę z częścią grupy „Akces”. – Kształtujemy nasze dzieci wokalnie. Mówimy im, że w tym co robią, są dobre. Wzbudzamy pasję – mówi.

Marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła zaznacza, że wszyscy nagrodzeni wyróżniają się aktywnością. – To jest gala aktywnych ludzi, a najważniejsze jest oddziaływanie społeczne i angażowanie się ludzi – mówi marszałek.

Dodaje, że zarząd województwa w tym roku dla organizacji pozarządowych przygotował 43 konkursy z budżetem 10 milionów złotych. – Chcemy pomagać również grupom nieformalnym. Przygotowujemy dla nich specjalny program dotacyjny. Widzimy ogromne zainteresowanie tego typu dotacjami.  Jest to piąta gala. Pokazujemy ludzi, którzy realizują swoje pasje w organizacjach społecznych. Do nagrody niezapominajek zgłosiło się 16 organizacji. 10 nominacji wpłynęło do nagrody społecznika roku.

W trakcie gali zostały wręczone również nagrody w dziedzinie  ekonomii społecznej. W kategorii „reintegracja” nagrodę odebrało Centrum Integracji Społecznej CISPOL w Polanowicach.  W kategorii „zespół” Oddział Głubczyckiego Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Zaś Stowarzyszenie na rzecz rozwoju Wsi Suchy Bór nagroda przypadła w kategorii „lokalność”. Nagrodę specjalną dla przedsiębiorcy społecznego roku  Spółdzielni Socjalnej UHP „Opole”  przyznał Monitor Trzeciego Sektora.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.