Galeria Sztuki Współczesnej podpisała porozumienie o współpracy z Liceum Ogólnokształcącym nr 8 w Opolu. To pierwsza szkoła średnia, z którą galeria nawiązała współpracę. Wcześniej podobne porozumienia GSW podpisała z opolskimi uczelniami wyższymi.

– Bardzo cieszy mnie zarówno podpisanie porozumienia z liceum, jak i to, że inicjatywa wyszła ze strony szkoły – mówi Joanna Filipczyk, dyrektorka GSW. – To jest bardzo budujące, kiedy nauczyciele dostrzegają, że galeria jest instytucją, która może pomóc w realizacji nauczania tego, co szkoła ma w swoich treściach programowych.

Inicjatorem porozumienia jest Mariusz Madej, polonista w Liceum Ogólnokształcącym nr 8. – Idea naszej współpracy narodziła się po kilku wizytach uczniów „ósemki” w galerii – informuje Joanna Filipczyk. – Uczniowie i nauczyciele przekonali się, że na naszych wystawach można uzupełnić treści przekazywane w szkole. Postanowiliśmy więc, że podejmiemy systemową współpracę. Będziemy zapraszać klasy na oprowadzania po naszych wystawach czy nawet na lekcje w galerii.

– Pomyślimy też o zajęciach z zakresu sztuki współczesnej dla uczennic i uczniów tego liceum pod kątem tego czego oni potrzebują, czyli np. umiejętności analizowania tekstów kultury, dzieł sztuki – zapowiada dyrektorka GSW.–  Chcielibyśmy też spotykać się z nauczycielkami i nauczycielami i pokazać im, że sztuka współczesna może im dać narzędzia, za pomocą których mogą uczyć swoich przedmiotów.

„Ósemka” sąsieduje z galerią. – Nie ma więc przeszkód logistycznych, żeby uczniowie co jakiś czas przychodzili do nas i uczyli się w trochę innym otoczeniu – przekonuje Joanna Filipczyk. – Liczę, że młodzież, która regularnie będzie odwiedzać galerię podczas takich zajęć, zacznie ją też odwiedzać indywidualnie. Że zaczną postrzegać galerię jako przyjazne i ciekawe miejsce.

Galeria ma być też elementem procesu nauczania o współczesnym świecie.

– Sztuka współczesna bardzo dużo mówi o naszej rzeczywistości – wskazuje dyrektorka GSW. – Bardzo wiele osób wciąż postrzega sztukę stereotypowo, jako narzędzie do pokazywania wyłącznie piękna. A przecież sztuka współczesna pokazuje palące problemy współczesności i zadania, które przed nami stoją. Jest bardzo blisko życia. I to właśnie jest w niej niezwykle cenne, że dzięki niej można mówić o wielu kwestiach poruszanych choćby na lekcjach polskiego.

– Liczę, że ta klasa IB o profilu psychologiczno-pedagogicznym, której wychowawcą jest właśnie pan Mariusz Madej zżyje się z nami, że będziemy rozmawiać o sztuce, rzeczywistości i świecie współczesnym – podsumowuje Joanna Filipczyk.

Fot. Z archiwum GSW

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze