16 czerwca 2015 r. w Publicznym Przedszkolu w Dobrzeniu Wielkim odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego „Ginące zawody – ludzie, których warto poznać”, którego autorką jest nauczycielka Ewa Holeksa. W realizacje projektu włączyły się wszystkie nauczycielki, dzieci, rodzice i zaproszeni goście. Całemu przedsięwzięciu gorąco kibicowała dyrektor naszego przedszkola p. Beata Niedworok.
Powyższy projekt edukacji regionalnej był przeznaczony i realizowany w Publicznym Przedszkolu w Dobrzeniu Wielkim w latach 2012 – 2015. Wiek przedszkolny to właściwy czas na przybliżanie dziecku świata i regionu, w którym żyje. Nasze przedszkole stara się wprowadzić dziecko w życie najbliższego środowiska i uwrażliwić je na piękno rodzimej sztuki ludowej. Realizacja zamierzeń związanych z edukacją regionalną sprzyja podejmowaniu przez dzieci różnorodnych działań w przedszkolu, domu, środowisku. Stanowi to pomost pomiędzy tym, co odeszło, a tym, co żyje, pomost między wnukami a ich dziadkami. W naszym przedszkolu były już realizowane projekty edukacyjne z regionalizmu obejmujące środowisko dziecko zarówno to najbliższe, jak i w szerszym, globalnym zakresie.
Na terenie województwa opolskiego rozwinęło się specyficzne rzemiosło i rękodzieło ludowe. Wśród wielu z nich możemy wyróżnić ciesielstwo, stolarstwo, plecionkarstwo, kowalstwo, kroszonkarstwo, garncarstwo, wytwarzanie kwiatów z bibuły, malowanie na porcelanie. Wymienione dziedziny rękodzielnicze przetrwały do dziś dzięki ogromnemu przywiązaniu ludności do tradycji. Jednak bez aktywnego wsparcia i prowadzenia działań promocyjnych tradycyjne zawody i wykonywane wyroby sztuki ludowej nie mają szans zachowania. Istnieje obawa, że mało popularne zawody i umiejętności nieprzekazywane młodym pokoleniom zaginą bezpowrotnie.
Przeciwdziałając temu procesowi chcemy już w przedszkolu dać dzieciom możliwość zapoznania się z dawnymi zawodami. Główne założenia projektu to: poznanie najbliższego środowiska, ludzi i specyfiki regionu, rozwijanie wartości związanych z kulturowymi wartościami wspólnoty lokalnej, rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury regionalnej, poznanie wybranych zawodów z listy „Ginących zawodów w Polsce”.
Cele projektu, to: poznanie przeszłości własnego regionu, uświadomienie wpływu dziedzictwa kulturowego na życie pokoleń, rozwijanie twórczych umiejętności i postaw prospołecznych, nabieranie nawyków kolekcjonowania pamiątek rodzinnych, przedmiotów związanych z regionem, kształtowanie umiejętności wyrażania samego siebie w różnych formach (plastycznych, muzycznych, inscenizacyjnych), zapoznanie z charakterystycznymi cechami zawodu pszczelarza, wikliniarza, kowala, kroszonkarki, garncarza; rzeźbiarza.
W realizacji tego projektu wykorzystaliśmy rożne ciekawe formy: zajęcia grupowe, warsztaty edukacyjne – wyjazdowe, pogadanki, wycieczki, spotkania z przedstawicielami ginących zawodów, organizowanie „kącików”, wystaw na temat omawianego zawodu.
Na uroczystość podsumowania zaprosiliśmy przedstawicieli władz lokalnych, z którymi współpracuje przedszkole; p. Irenę Weber – z-ca Wójta Gminy Dobrzeń Wielki, p. Tomasza Biernackiego – kierownika Referatu Oświaty, p. Gerarda Kasprzaka – dyrektora GOK, p. Marka Godeckiego- policjanta z Dobrzenia Wielkiego. Przyjechała też p. Irena Gołdyn – metodyk wychowania przedszkolnego dla Gminy Dobrzeń Wielki, która w ciepłych słowach podkreśliła trud i zaangażowanie nauczycieli w wychowanie dzieci.
Zaprosiliśmy większość przedstawicieli ciekawych zawodów. Był, więc pan Norbert Kleman-artysta rzeźbiarz, który poprowadził piękne zajęcia z dziećmi na temat swojej pracy, a na podsumowaniu, umilał nam czas grą na akordeonie. Przyjechała też twórczyni ludowa, pani Maria Żmija – Glombik. Zajmuje się kroszonkarstwem, haftem i wyplataniem koron żniwnych. Swoją wiedzę chętnie przekazuje młodszemu pokoleniu, czynnie uczestniczą we wszelkiego rodzaju warsztatach. Wypromowała "kroszonkę opolską" w kraju i za granicą. Swoją obecnością zaszczycił nas też pan Tadeusz Taszycki.
Nasze przedszkole wybrało się do Bierkowic, do Muzeum Wsi Opolskiej, na wspaniałe zajęcia edukacyjne z wyplatania z wikliny prowadzone przez pana Tadeusza Taszyckiego. Dzieci miały możliwość poznania narzędzi, którymi posługuje się wikliniarz i poznać materiał, z którego się wyplata kosze i inne ciekawe rzeczy.
W poszukiwaniu informacji o zawodzie garncarza wybraliśmy się do Markotowa Dużego, do pracowni garncarskiej Cer-Bud pana Pawła Wierzbickiego. Celem zajęć jest przybliżenie rzemiosła artystycznego i sztuki ludowej, upowszechnianie kultury plastycznej oraz zachęcanie do podejmowania indywidualnej działalności twórczej. Omawiane są sposoby wydobycia gliny, różne techniki tworzenia naczyń glinianych, suszenia i wypalania oraz zdobienia różnymi technikami. Zajęcia prowadzone są w formie warsztatowej, przyjaznej uczestnikom zajęć i aktywizującej ich. W dniu podsumowania, przyjechał z kołem garncarskim, na którym przedszkolaki mogły sobie przypomnieć jak tworzy się ceramikę.
Byli też panowie, którzy pokazali naszym dzieciom jak tworzy się ręcznie bombki na choinkę. Każde dziecko mogło sobie samodzielnie udekorować taką bombkę i zawiesić na swojej choince. Byli to; p. Zbigniew Goluch i Waldemar Kotys.
Na tę uroczystość dzieci przygotowały wiersze na temat zawodów, zaprezentowały układy taneczne tańców ludowych. Pani Ewa, Pani Sylwia, pani Iwona i druga pani Iwona, przygotowały piękne zaproszenia, podziękowania, wystawę na temat prezentowanych zawodów. Był pięknie przystrojony stół i pyszny poczęstunek. Przedstawiliśmy też prezentację multimedialną, która zawierała przebieg realizacji projektu.
Projekt „Ginące zawody” stał się inspiracją do napisania i zrealizowania projektu edukacyjnego, „Kim mogę zostać, gdy dorosnę – poznajemy zawody naszych rodziców”. W realizacji tego projektu czynny udział wzięli: p. Karolina Pelc – laborantka, p.p. Katarzyna i Andrzej Krawczyk – muzycy, p. Klaudia Strzała – krawcowa, p. Anna Lebok – układanie bukietów, p. Jan Szczygieł – górnik. Dziękujemy wszystkim za udział i pomoc w realizacji projektów. Jesteśmy przekonani, że taka forma zapoznawania z tradycją najbardziej zapada w pamięci naszych dzieci.
Ewa Holeksa – nauczycielka Publicznego Przedszkola w Dobrzeniu Wielkim