Brak przypadków koronawirusa w Gminie Murów. – Czekamy na wytyczne „z góry”, organizujemy się lokalnie. Jesteśmy dobrze przygotowani do ewentualnych przypadków zachorowań – mówi wójt Michał Golenia.
Urząd Gminy w Murowie jest nieczynny. Interesantów zachęca się do kontaktu mailowego i telefonicznego. Podobnie jest z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Murowie.
Jednostka zachęca do przekazywania jej informacji w szczególności o osobach starszych i niepełnosprawnych, które nie mają możliwości zakupu żywności bądź leków. Kontakt pod nr. tel. do GOPS – 77 4214475, dyżur – 534805500.
– Na ten moment dwie osoby zadeklarowały się, że potrzebują pomocy w zrealizowaniu recept i przywożeniu zakupów – informuje Michał Golenia.
Wójt chwali, że sytuacja w Gminie Murów jest spokojna.
– Ludzie raczej przebywają w domach, stosują się do wszelkich zaleceń. Panuje lęk przed chorobą, przeważa zdrowy rozsądek. Jestem zadowolony z postawy mieszkańców – stwierdza Michał Golenia. – Oczywiście sporo osób chodzi na spacery, ale wyraźnie widać, że wybierane są miejsca niezaludnione, ustronne.
– Czekamy na informacje „z góry”, każde zarządzenie wojewody realizujemy na bieżąco. Poza tym działamy intensywnie na poziomie lokalnym. Najlepiej znamy swój teren, swoich ludzi i wprowadzamy co dnia szereg środków ostrożności – mówi wójt Gminy Murów.
Koronawirs a Gmina Murów: Pełna gotowość
Wśród takich działań profilaktycznych i przygotowawczych wójt wymienia różne kroki.
– W gminie działają dwie jednostki OSP, które należą do KRSG. One już dziś są w pełnej gotowości by m.in. w razie potrzeby dowozić leki, żywność osobom objętym kwarantanną – mówi wójt.
– Przygotowujemy się również w zakresie środków bezpieczeństwa przy kontakcie z potencjalnie zarażonymi wirusem. Zamówiliśmy z różnych hurtowni środki dezynfekcyjne, profesjonalne maseczki dla strażaków. Zwykłych maseczek ochronnych na ten moment mamy sporo. Postaraliśmy się już również o zabezpieczające okulary, worki na skażone odpady, kombinezony. Organizujemy kolejne rzeczy, które w razie czego byłyby potrzebne – zapewnia wójt.
Michał Golenia podkreśla również, że jak wszędzie, osoby które wracają z zagranicy są poddawane domowej kwarantannie.
– Apeluję do mieszkańców by nie wytykali osób pracujących za granicą. Doskonale wiemy, że w naszej gminie jest ich dużo, stąd jesteśmy nieco bardziej narażeni na przypadki koronawirusa. Fakt, że ktoś wraca do kraju, stanowczo nie oznacza od razu, że jest zarażony i zagrożony. Występuje za to większe prawdopodobieństwo zarażenia się – przypomina Michał Golenia.
Powiat opolski. Raport z 20 marca
Do 11 wzrosła liczba mieszkańców hospitalizowanych pod kątem obecności koronawirusa z terenu powiatu opolskiego i Opola. Dotychczas nie stwierdzono żadnych nowych przypadków zakażenia.
Dane te pozyskane zostały ze stacji Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu, która gromadzi je łącznie dla powiatu i miasta, bez możliwości rozdzielenia.
Obowiązkowa kwarantanna dla osób powracających z zagranicy. Kara: 30 tys. zł
Przypomnijmy, że osoby, które wróciły z zagranicy, od 15 marca są poddawane obowiązkowej kwarantannie. Za jej nieprzestrzeganie można zostać ukaranym mandatem karnym w wysokości 30 tys. zł.
Kwarantannie poddane są 354 osoby, a pod nadzorem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej znajduje się 1014 Opolan.
Aplikacja na telefon „Kwarantanna domowa”
Osoby objęte kwarantanną domową mogą już korzystać z bezpłatnej aplikacji na telefon i tablet. Dostępna jest w w sklepach Google Play i App Store.
Nie ma możliwości, by z aplikacji korzystały osoby nieobjęte kwarantanną. Jej system jest połączony z bazą numerów telefonów osób, które zostały zobowiązane do przejścia kwarantanny.
Osoby, które miały kontakt z chorymi na COVID-19, proszone są o kontakt telefoniczny ze stacją sanitarno – epidemiologiczną: WSSE w Opolu pod nr. tel.: 77 442 69 01 lub 604 958 325 lub PSSE w Opolu pod nr. tel. 77 442 85 00 lub 512 082 606.
Fot. Ministerstwo Zdrowia/FB