Mieszkańcy gminy Niemodlin podziękowali za zakończone żniwa i uzyskane plony. Najpiękniejszymi ogłoszono koronę ziarnową z Szydłowca Śląskiego i koronę kłosową z Roszkowic. Wyróżnienia wręczono ponadto w kategoriach: Żywe Obrazy, Najpiękniej udekorowana posesja.

Mszą dziękczynną w kościele pw. św. Trójcy rozpoczęły się gminne dożynki w Graczach. Ksiądz Tadeusz Jan Wolański w imieniu parafian podziękował za tegoroczne plony i pomodlił się w intencji rolników.

Po zakończonej liturgii mieszkańcy ruszyli w barwnym korowodzie na stadion, gdzie przywitała ich liczna publiczność. W trakcie przejścia z kościoła na boisko uczestnikom towarzyszyła Bialska Orkiestra Dęta. Poszczególne sołectwa zostały przedstawione przez Katarzynę Paszul i Marka Krzyżanowskiego.

Starostowie dożynek, Marzena Franczyk z Rzędziwojowic oraz Daniel Chrobot z Graczy, przekazali bochen chleba burmistrz Niemodlina. Dorota Koncewicz wygłosiła okolicznościowe przemówienie. Wystąpili także zaproszeni goście. Wśród nich znaleźli się: poseł Tomasz Kostuś, przedstawiciele władz regionu z wicemarszałkiem Stanisławem Rakoczym na czele, radny Sejmiku Grzegorz Sawicki, radni powiatowi – Jan Krzesiński i Kazimierz Górski – oraz lokalni działacze, sołtysi, przedsiębiorcy i radni.

Po wygłoszonych przemowach wypuszczono z klatek gołębie od hodowców z Polskiego Związku Gołębi Pocztowych gminy Niemodlin. Obowiązek zorganizowania przyszłorocznych gminnych dożynek powierzono sołectwu Piotrowa.

Komisja konkursowa w składzie: Kazimiera Hołodniak, Dorota Olszewska, Alicja Brodziak, Anna Ciszewska i Zbigniewa Palak wyróżniła najładniejsze korony żniwne i przyznała nagrody:

W kategorii koron ziarnowych:

 • I miejsce Sołectwo Szydłowiec Śląski
 • II miejsce Sołectwo Radoszowice

W kategorii koron kłosowych:

 • I miejsce Sołectwo Roszkowice
 • II miejsce Sołectwo Magnuszowice
 • III miejsce Sołectwo Gracze

Wyróżnienie – Sołectwo Sarny Wielkie

Korona kłosowa, która uzyskała pierwsza miejsce wskazana została do udziału w konkursie podczas Dożynek Wojewódzkich w Namysłowie. Koronę z Magnuszowic skierowano na Dożynki Powiatowe w Popielowie.

Nagrody przyznano także w konkursie na „Żywe Obrazy”:

 • I miejsce Sołectwo Gracze
 • II miejsce sołectwo Piotrowa
 • III miejsce Sołectwo Molestowice

Najpiękniej udekorowanymi posesjami zostały domostwa:

 • I miejsce Państwo Rutowicz
 • II miejsce Państwo Bąk
 • III miejsce Państwo Chrobot

Podczas dożynek gminnych wystąpili: uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjum oraz przedszkola w Graczach, Kamil Kilian, zespół Piąty Bieg. Wieczorem odbył się koncert zespołu YESTERDAYSI. Do zabawy tanecznej przygrywał zespół DUET i Dj.

Fot. UM Niemodlin

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Zawsze Pewnie, Zawsze Konkretnie