Goście ze Szwajcarii podarowali chróściczanom lipę – ma symbolizować długowieczność i rozwój [GALERIA, AUDIO]

Zastępca burmistrza miasta Wil Daniel Meili (z lewej) i wójt gminy Dobrzeń Wielki Piotr Szlapa (z prawej) podczas sadzenia podarowanego drzewa   © Tomasz Chabior

Symboliczny wymiar miało posadzenie na „Złotym Rogu” w Chróścicach lipy podarowanej gminie Dobrzeń Wielki przez gości ze szwajcarskiego miasta partnerskiego Wil.

– To drzewo ma być symbolem naszej przyjaźni partnerstwa. Miejmy nadzieję, że się przyjmie, widzimy już nawet pierwszy listek. Lipy dożywają tysiąca lat i wierzę, że równie długo rozwijać się będzie nasze partnerstwo, choć nas już wtedy na tym świecie nie będzie – mówił Daniel Meili, zastępca burmistrza miasta Wil.

– tłumaczył Zbigniew Wajman, radny gminy Dobrzeń Wielki reprezentujący Chróścice.

Posadzenie lipy na chróścickim „Złotym Rogu” było pierwszym punktem wizyty delegacji z Wil w gminie Dobrzeń Wielki. Od razu po tym reprezentanci gminy zabrali Szwajcarów na stadion Victorii Chróścice, gdzie już oficjalnie otwarto pokoje gościnne, których budowę zakończono na początku października, i które łącznie mogą pomieścić 12 osób.

Kolejnymi miejscami, które odwiedzili goście z Wil były zabytkowy chróścicki młyn, po którym zostali oprowadzeni oraz łowisko na Ostrówku położonym przy Odrze, na granicy Chróścic i Dobrzenia Wielkiego. Tam z kolei goście i gospodarze zjedli wspólnie posiłek.

Wil jest jednym z największych miast kantonu Sankt Gallen położonego w północno-wschodniej części kraju. Współpraca pomiędzy szwajcarskim miastem a gminą Dobrzeń Wielki trwa już prawie 30 lat – zapoczątkowano ją w 1991 roku i od tamtej pory pozostaje na wysokim poziomie, a obie strony czerpią z tego wiele korzyści materialnych i niematerialnych.

– mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

fot: Tomasz Chabior

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

W dziennikarstwie od 9 lat, w fotografii o rok krócej. Miłośnik narciarstwa, karate i siatkówki, spośród których nie uprawia tylko trzeciej z dyscyplin. Przez całe życie poświęca się sportowi, choć w Opowiecie.info zajmuje się też innymi tematami. W wolnym czasie fotografuje krajobrazy, szczególnie podczas podróży, które tak bardzo kocha.