Uniwersytet Opolski, Politechnika Opolska, Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Brzegu i Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu otrzymały od samorządu województwa opolskiego niemal 100 tys. złotych na realizację jedenastu inicjatyw studentów czterech opolskich uczelni. To zadania m.in. z obszaru kultury, służące integracji i promowaniu tolerancji.

– Wyjdziemy przede wszystkim do szkół i placówek opiekuńczych w powiecie brzeskim, ale jesteśmy otwarci na innych – prodziekan Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Brzegu dr Wojciech Ratajek opowiedział o projekcie pn. „Dostrzec symptomy przemocy zanim będzie zbyt późno. Działania profilaktyczne i podnoszące kompetencje oraz świadomość społeczną w odniesieniu do zjawisk przemocy w rodzinie i środowiskach rówieśniczych”. – Studenci chcą być świadomi i wyposażeni w kompetencje, które pomogą im dostrzec i reagować na dramatyczne sytuacje, które miały miejsce w ostatnim czasie. Ma to zwrócić uwagę na problem, uwrażliwić i odpowiednio reagować na symptomy przemocy w rodzinie. To działania skierowane to uczniów, nauczycieli, dzieci i rodziców. Chcemy wyjść ze studentami do szkół i społeczności lokalnych. Wspomogą nas w tym eksperci – wyjaśniał prodziekan.

– Każde wsparcie inicjatyw instytucji naukowych jest istotne. Będziemy realizować trzy projekty, m.in. w obszarze wielokulturowości, obóz adaptacyjny i wydarzenia kulturalne podczas konferencji onomastycznej – wymieniał dr hab. inż. Rafał Matwiejczuk, prof. UO, prorektor Uniwersytetu Opolskiego ds. Rozwoju i Finansów. Na Uniwersytecie Opolskim realizowane będą trzy projekty.

Aż cztery z jedenastu dofinansowanych zadań realizować będzie Uniwersytet WSB Merito we Wrocławiu. Uczelnia otrzymała łączenie 35 450 złotych. – W tym roku realizujemy aż cztery projekty. Trzy z nich to kontynuacja tego, co prowadziliśmy już w zeszłych latach. Nowością jest projekt „Od stygmatyzacji do integracji – podróż po równe szanse”. To pomysł Koła Naukowego Pedagogiki „Integracja” – mówiła Małgorzata Jagusch, wicekanclerz uczelni. Celem zadania jest stworzenie interdyscyplinarnego forum do prezentacji poglądów, doświadczeń i praktycznych rozwiązań w zakresie integracji osób z niepełnosprawnościami i niedostosowanych społecznie, ze szczególnym uwzględnieniem osób po kryzysach psychicznych, stygmatyzowanych w swoich środowiskach lokalnych. – Liczymy, że w projekty będzie zaangażowanych około 200 osób, a jego uczestnicy „pójdą w świat” pomagać następnie innym – dodała pani wicekanclerz.

– Trzy propozycje uczelni łączy idea, aby studenci byli razem – przyznała dr inż. Aneta Kucińska–Landwójtowicz, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno – gospodarczym Politechniki Opolskiej. – To integracja, w ramach której poszerzą także swoje kompetencje dotyczące tolerancji, kwestii społecznych i współpracy. To też kompetencje branżowe związane z danym wydziałem. Projekty będą realizowane na Wydziale Ekonomii i Zarządzania, Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki oraz Wydziale Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii. Odbędzie się też „Adapciak”, czyli obóz wyjazdowy – informowała.

Umowy w imieniu samorządu województwa podpisała wicemarszałek Zuzanna Donath-Kasiura. – Ciekawe tematy tych projektów to m.in. zdrowie psychiczne, tolerancja, współpraca, podnoszenie kompetencji i umiejętności. To wszystko bardzo potrzebne studentom i działania wspierające rozwój naukowy – mówiła.

Fot. kapitan

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.