„Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” to edukacyjny projekt Muzeum Śląska Opolskiego przybliżający mieszkańcom regionu historię dawnych zawodów oraz tradycyjnych procesów wytwórczych, które były lub nadal są praktykowane na terenie miasta.

Projekt „Historie po fachu – śladami opolskiego rzemiosła tradycyjnego” pokazuje też potencjał dawnych tradycyjnych rzemiosł w nowoczesnej rzeczywistości, w zetknięciu z nowoczesnymi technologiami, surowcami oraz ideami recyklingu.

W jego ramach, od 3 września w MŚO można oglądać nową wystawę czasową „Dawne zawody w miniaturze”  przygotowaną we współpracy z Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie.

– Wystawa przedstawia życie codzienne i pracę rzemieślników, na którą składa się piętnaście dioram, czyli miniaturowych wnętrz warsztatów i pracowni rzemieślniczych z czasów minionych – opowiada Michał Grocholski z MŚO.

– Każda z dioram przedstawia historię jednego z dawnych, tradycyjnych zawodów. Są wśród nich profesje już zapomniane, jak praczka czy zielarka. Są ginące i rzadkie – kowal, szewc, garncarz, szwaczka kołder, lutnik czy modystka. Są też te nadal praktykowane – piekarz, krawcowa, stolarz czy fotograf. Można też zajrzeć do wnętrza pracowni lamp i abażurów oraz zakładu introligatorskiego.

Na zdj. Dioramy/Fot. Muzeum Domków Lalek, Gier i Zabawek w Warszawie

Od 1 września można zgłaszać zdjęcia na konkurs fotograficzny dotyczący rzemiosła w Opolu

Muzeum Śląska Opolskiego dużo miejsca poświęca dawnym rzemieślnikom, ich tradycjom i wyrobom. Zarówno na stałej wystawie historycznej, jak i na ekspozycji etnograficznej znaleźć można wiele istotnych informacji o dawnych rzemieślniczych profesjach, których reprezentanci działali w Opolu.

Tym razem jednak muzeum zachęca do wyjścia w miasto z aparatem fotograficznym/smartfonem w dłoni i podążania tropem opolskiego rzemiosła.

– Skąd wzięły się unikatowe wyroby w opolskich domach i mieszkaniach? Gdzie dziś w Opolu można naprawić zegarek, zamówić szyte na miarę ubranie czy zreperować buty? Czy pamiętacie, w których budynkach w Opolu mieściły się nieistniejące już dziś punkty rzemieślnicze? Kim jest współczesny rzemieślnik?

Głównym celem konkursu jest fotograficzna dokumentacja oraz promocja kultury i tradycji rzemieślników miejskich, a więc uchwycenie w kadrze tego, co nawiązuje do dawnej i współczesnej sytuacji rzemiosła w Opolu.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszą „Rzemieślnicze spotkania muzealne” połączone z warsztatami. Pierwsze zaplanowano już na 3 września. Tematem zajęć będzie kowalstwo. Zapisy na zajęcia prowadzi Dział edukacji muzealnej pod tel. 77 44 31 761.

Historię ginących zawodów przybliżą w Muzeum Śląska Opolskiego

Fot. Jerzy Sawicz / Kowalstwo Artystyczne

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze