Był  jednym z liderów pierwszej opolskiej „Solidarności” . Zawsze próbował łączyć, był człowiekiem kompromisu.   Zawsze pamiętał o rzeczach najważniejszych. Był jednym z inicjatorów opolskiego  Skweru Solidarności. Ostatnio intensywnie pracował nad otwarciem Izby Pamięci Solidarności. Roman Kirstein – Honorowym Obywatelem Województwa Opolskiego. 

Za wyróżniem w taki sposób zmarłego nagle 5 kwietnia Kirsteina głosowało 19 radnych. –  Uroczystość nadania tytułu będzie miała miejsce podczas uroczystego, rocznicowego koncertu „Wolność kocham i rozumiem” w dniu 3 czerwca tego roku- poinformował marszałek Andrzej Buła.

Dzień po dorocznym Dniu Samorządu Terytorialnego, który upamiętnia pierwsze wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku, poseł na Sejm RP Ryszard Wilczyński, obecny na sesji, złożył radnym życzenia.

Radni mniejszości niemieckiej wnioskowali o podjęcie apelu sejmiku w sprawie problemów związanych z edukacją językową dzieci i młodzieży mniejszości niemieckiej. -To nie jest żądanie tylko prośba o rozmowy – tłumaczył wnioskodawca wicemarszałek Roman Kolek.

– Z problemem tym borykamy sie już od dwóch lat – wyjaśniał przewodniczący sejmiku, jednocześnie lider TSKN Rafał Bartek. – Rzecz polega na tym, że nie zmienił się przepis tylko jego interpretacja – tłumaczył.

Mniejszość niemiecka to ludność rodzima, która od pokoleń zamieszkuje tereny dzisiejszego województwa opolskiego – czytamy w apelu.  -W całym okresie PRL – przez 45 lat używanie i nauczanie języka niemieckiego było na terenie naszego województwa surowo zabronione. Sytuacja ta zmieniła się dopiero 30 lat temu wraz z przełomem politycznym w Polsce. Od tamtego momentu członkowie tej społeczności, ale i pozostali mieszkańcy regionu, korzystają z możliwości uczenia się języka niemieckiego w różnych formach. Znajomość języka niemieckiego stała się atutem i wyróżnikiem regionu, dzięki któremu rozwinęły się gałęzie gospodarki oparte właśnie na znajomości języka niemieckiego.

W tym kontekście z wielkim niepokojem odbieramy informacje o nowej interpretacji przepisów oświatowych wydane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, w myśl których zmienia się dostęp do nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości oraz ogranicza możliwości nauczania języka niemieckiego jako obcego nowożytnego.

Apelujemy do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Rządu RP o ponowne przeanalizowanie powziętych w tym zakresie decyzji i zapoznanie się przy tej okazji z pozytywnymi doświadczeniami edukacyjnymi województwa opolskiego w zakresie edukacji języka niemieckiego bazujących na dwóch różnych podstawach programowych. W naszej opinii prawo rodzica do wyboru języka obcego nowożytnego nie powinno być w żaden sposób ograniczane, a już w sposób szczególny nie powinno być ograniczane, faktem przynależności dziecka do mniejszości, której język jest tożsamy z językiem obcym.

Za przyjęciem apelu głosowało 19 radnych.

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.