Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Kup została wyposażona w nowy sprzęt strażacki, który usprawni działanie strażaków w akcjach ratowniczo-gaśniczych i przyczyni się do szybszego ratowania życia innych.

Fantom – manekin pomocny przy ćwiczeniach i pokazach udzielania pierwszej pomocy, defibrylator treningowy do nauki reanimacji oraz okrzesywarka z wysięgnikiem służąca do przycinania drzew. Taki sprzęt o wartości ok. 5 tys. zł jednostka OSP Kup pozyskała z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

– Chcemy organizować szkolenia z udzielania pierwszej pomocy dla chętnych mieszkańców Kup i nie tylko. Nowy fantom i defibrylator treningowy z pewnością ułatwi nam to zadanie – mówił Dawid Szpecht, naczelnik OSP Kup. – Jeśli taka inicjatywa będzie cieszyła się zainteresowaniem, to z przyjemnością podzielimy się wiedzą teoretyczną, jak i praktyczną z innymi. Każdy powinien mieć niezbędne umiejętności, by udzielić pierwszej pomocy poszkodowanemu.

Z kolei z dotacji Gminy Dobrzeń Wielki, ze zbiórki złomu, a także dzięki wsparciu osób, które przekazały 1% swojego podatku na potrzeby jednostki OSP zakupiono m.in. zestaw lanc gaśniczych, który usprawni działania gaśnicze przewodów kominowych i pojazdów oraz elektronarzędzia: wkrętarka, szlifierka kątowa i piła brzeszczotowa. 

Ponadto: gaśnice śniegowe, lonże asekuracyjne, osłonę na poduszki powietrzne, węże strażackie, czy też elektryczną pompę zanurzeniową, która służy do wypompowywania wody z zalanych obiektów. Koszt nowego wyposażenia strażackiego to kilkanaście tys. zł.

– Nowy sprzęt strażacki był bardzo potrzebny. Nigdy nie bierzemy ani nie kupujemy sprzętu, który by się nie przydał – dodał naczelnik OSP Kup. – Zawsze z zarządem OSP rozmawiamy na temat wszelkich nowych inwestycji. Wszystko musi być dokładnie przemyślane.

fot. OSP Kup

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Studentka Public Relations na Uniwersytecie Opolskim. Interesuje się muzyką, chętnie czyta książki rozwojowe. Wolny czas spędza również na macie, ćwicząc jogę.