Plaża Balatonu w Dobrzeniu Wielkim ponownie zapełniła się mieszkańcami spragnionymi wypoczynku nad wodą w gorące, niedzielne popołudnie. Tym razem jednak czekało tam na nich coś więcej – impreza plenerowa, zorganizowana 9 czerwca w ramach projektu „Promocja zasobów przyrodniczych Stobrawskiego Zielonego Szlaku w oparciu o legendę o Powstaniu Balatonu w Dobrzeniu Wielkim”.

W ramach wydarzenia przygotowano różne atrakcje dla dzieci i dorosłych: zabawy z animatorami, występy artystyczne grupy Batala Polska, pokazy wokalne, cyrkowe, taneczne oraz bębnów afrykańskich zaprezentowane przez grupy działające przy Gminnym Ośrodku Kultury, a w końcu zabawę taneczną z DJ-em. Rozegrano też szereg konkursów, w tym 4 wymagające nie lada zręczności w poruszaniu się po wodzie.

– To konkursy sprawnościowe na łodziach, które obmyśliliśmy tak, aby nasi strażacy mogli pokazać swoje możliwości oraz doświadczenie. Zgłaszają się też osoby z publiczności, zainteresowanie jest duże, a każda kolejna konkurencja jest coraz ciekawsza – mówił Piotr Szlapa, wójt gminy Dobrzeń Wielki.

Zadaniem uczestników było wykonać slalom, wydobyć piłki z powierzchni wody, pokonać tor przeszkód oraz uratować „tonącego”. Najlepiej poradziła sobie z tym drużyna z OSP Dobrzeń Mały, tuż za nią uplasowało się OSP Kup, miejsce trzecie zajęło OSP Chróścice, a poza podium wylądowało OSP Dobrzeń Wielki. Przeprowadzono też konkurs wiedzy o legendzie „O powstaniu Balatonu” i zasobach przyrodniczych gminy Dobrzeń Wielki oraz obszaru LGD Stobrawski Zielony Szlak, w którym bezkonkurencyjna okazała się młodzieżowa drużyna z OSP Kup. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody: profesjonalne kijki do nordic walking za zajęcie pierwszego miejsca, smartwatche dla zdobywców drugiej lokaty oraz piłki do koszykówki dla laureatów miejsca trzeciego.

Projekt „Promocja zasobów przyrodniczych Stobrawskiego Zielonego Szlaku w oparciu o legendę o Powstaniu Balatonu w Dobrzeniu Wielkim” pozwolił nie tylko na organizację kolejnego ciekawego wydarzenia, ale też zakup dodatkowego sprzętu, który zostanie z mieszkańcami na dłużej. Poza materiałami promocyjnymi oraz nagrodami dla zwycięzców konkursów przeprowadzonych podczas imprezy zakupiono też trzy łodzie oraz kotwice gumowe i bojki kotwiczne, które wykorzystano już podczas konkursów sprawnościowych, a Gmina z własnych środków dokupiła czwartą łódź. W ten sposób każda gminna jednostka OSP będzie miała jedną do dyspozycji w razie potrzeby, a w międzyczasie będą one udostępnianie mieszkańcom, którzy chcieliby popływać po Balatonie lub Odrze.

Motywem przewodnim projektu była dobrzeńska legenda „O powstaniu Balatonu”:

„Nie trzeba jechać z Opola na dalekie Węgry, by znaleźć piaszczystą plażę i ciepłą wodę, dobrą do kąpieli. Można wybrać się do Dobrzenia Wielkiego nad zbiornik wodny Balaton, który jest mniejszy niż węgierski odpowiednik, ale jest znacznie bliżej i to jest jego zaleta.
Nie wiadomo już, kto nadał tę nazwę. Co prawda przemierzał kiedyś te ziemie ze swoimi król węgierski Maciej Korwin, który do swego królestwa przyłączył cały Śląsk, ale zbiornik raczej tego nie pamięta. Podobnie jak i inne zbiorniki w okolicy, służące dzisiaj wędkarzom, jak Okoniówka czy Śródlesie powstałe jako wyrobiska po wydobyciu żwiru naniesionego niegdyś przez wody Odry.
A sama nazwa powstała od młodzieży i mieszkańców wypoczywających nad tym wyrobiskiem. W porównaniu z wodami Odry, która w tym czasie była bardzo zanieczyszczona i nienadająca się do kąpieli wyrobisko z czystą wodą i piaskiem wydawało się idealne do wypoczynku, a wypoczywający czuli się jak nad „Balatonem”.
Ponadto warto wybrać się na spacer nad Balaton przez okoliczne lasy. W razie czego możemy być pewni, że będzie czuwał nad nami święty Roch, który pomógł już niejednemu zabłąkanemu.”

Projekt został dofinansowany z Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach stretegii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obrszarów Wiejskich na lata 2014-2020. „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze