Jak działa infolinia NFZ, o co pytają pacjenci oraz jakich leków brakuje w aptekach? Na zaktualizowanej liście znalazło się 324 leków, w tym na nadciśnienie oraz astmę.
Na dzień 15 lipca zagrożonych brakiem dostępności jest łącznie 324 leków. Na liście znalazły się leki m.in.: na nadciśnienie oraz astmę.
Co stoi za brakiem dostępności leków?
– nielegalnie wywożone leki za granicę;
– brak substancji czynnych spowodowane zamknięciem chińskich fabryk substancji;
– nowe regulacje (dyrektywa fałszywkowa i serializacja), wejście na rynek leków spowalnia wpisywanie do systemu serii leków.
Fot. Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia
Przypominamy, że od poniedziałku (15 lipca) Narodowy Fundusz Zdrowia oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny udziela informacji o dostępności leków w danej aptece i ich zamiennikach dzwoniąc na bezpłatny numer 800 190 590.
Czytaj też: BRAK LEKÓW W APTEKACH. CO DALEJ?
– Od poniedziałku (15 lipca) odebrano łącznie 314 telefonów. Średnio trzynaście telefonów na godzinę. W środę (17 lipca) do godz. 18:00 odebrano najwięcej bo 136 telefonów. W kolejnych dniach 18, 19 i 22 lipca odebraliśmy odpowiednio 89, 81, 114 telefonów – informuje Bernadeta Trawka, rzecznik opolskiego oddziału NFZ. – Telefony są z całej Polski, najwięcej z województwa małopolskiego, mazowieckiego oraz wielkopolskiego. Dzwoniące osoby pytają o powody braków leków i kiedy wznowione będą dostawy. Pytają również o to, czy dostaną leki bez recepty, o suplementy diety i leki wycofane kilka lat temu z rynku – dodaje.
Z informacji podanych przez Opolski OW wynika, że pacjenci pytają głównie o takie leki jak: Euthyrox N (lek na tarczycę, największy problem jest z dostępnością dawek 88 i 112 mg); Glucophage XR 750 (lek stosowany w leczeniu cukrzycy), Elidel krem (lek immunosupresyjny stosowany miejscowo w leczeniu atopowego zapalenia skóry), Milocardin (lek wycofano z produkcji kilka lat temu); Cardura XL, Lotensin 5 oraz Caramlo (leki na nadciśnienie) oraz Hygroton (lek moczopędny).