Rok pandemii sprawił, że  organizacje działające na obszarach wiejskich nie mogły realizować przedsięwzięć wcześniej planowanych. –  Zarząd województwa opolskiego podjął decyzję, żeby te organizacje wspomóc – tłumaczy dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Wiesław Kryniewski.

– Chodzi o to, żeby nie upadły – stąd wzięło się wsparcie instytucjonalne i infrastrukturalne. Chodzi o to, żeby mogły sobie kupić na przykład komputery czy oprogramowanie, wyremontować świetlice, by w przyszłości, gdy minie pandemia wyszły wzmocnione i dalej mogły działać na rzecz aktywizowania społeczności wiejskiej – mówił Kryniewski.

Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę. Zgłosiły się stowarzyszenia, koła i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. Dotacje pozwolą im zrealizować nie tyle konkretne projekty aktywizujące, ale umożliwią działania, których wcześniej z powodu braku sprzętu nie mogły realizować.

Wśród bardzo prostych pomysłów na wzmocnienie infrastrukturalne własnej organizacji były także ambitniejsze.

Smart Village – społeczność mieszkająca na wsi, która wykorzystuje nowoczesne technologie w celu poprawy jakości i poziomu życia oraz zrównoważonego rozwoju. Społeczność, która na swoim terenie współpracuje i wspólnie decyduje o swoim rozwoju. Podejście Smart Village, które od kilku lat nabiera rumieńców, bazuje na połączeniu nowoczesnych narzędzi i technologii dla polepszenia jakości życia oraz podniesienia standardu usług publicznych dla obywateli – i co ważne – przy lepszym wykorzystaniu zasobów oraz mniejszym wpływie na środowisko.

Smart Village, czyli podejście inteligentnej wsi, nie polega na wdrożeniu rozwiązania uniwersalnego – oparta jest na potrzebach i potencjale danego obszaru. Ma ona bardzo istotne znaczenie dla rozwoju obszarów wiejskich, zarówno ze względu na nowe możliwości tworzenia miejsc pracy, jak i z punktu widzenia jakości życia na wsi. Promowanie inteligentnych wsi i oferowanie im wsparcia jest istotnym elementem programowania funduszy unijnych w następnych latach.

– Przygotowaliśmy ofertę do programu „Smart Village” – taka mała wioska, wioska zintegrowana, wioska elektroniczna – opowiada Rafał Kampa, ze Stowarzyszenia „Na swoim” z Dobrzenia Wielkiego. – Tytuł naszej oferty: „Samorządowcy jutra”. Chcielibyśmy szkolić przyszłych radnych sołtysów, także przyszłych wójtów – wszystkie osoby, które w przyszłości będą ściśle związane z samorządem wiejskim – mówi Kampa.

10 tysięcy złotych, które dostanie Stowarzyszenie „Na swoim” to jedynie część pieniędzy potrzebnych do zrealizowania programu, ale Kampa bierze to pod uwagę i ma także inne źródła do sfinansowania zaplanowanego na 25 tysięcy złotych projektu.

Beneficjenci podpisali już umowy i pieniądze powędrowały do ich organizacji.

Instytucjonalne wsparcie organizacji wiejskich

Fot. melonik

Udostępnij:
Wspieraj wolne media

Skomentuj

O Autorze

Dziennikarz, publicysta, dokumentalista (radio, tv, prasa) znany z niekonwencjonalnych nakryć głowy i czerwonych butów. Interesuje się głównie historią, ale w związku z aktualną sytuacją społeczno-polityczną jest to głównie historia wycinanych drzew i betonowanych placów miejskich. Ma już 65 lat, ale jego ojciec dożył 102. Uważa więc, że niejedno jeszcze przed nim.