Każdy przedsiębiorca może już dziś rozpocząć lub usprawnić ekspansję zagraniczną swojej firmy. Wystarczy tylko sięgnąć po odpowiednią wiedzę, a nabyte wskazówki wcielić w życie.
Każdy, kto zastanawia się, jak wejść na rynek zagraniczny z własną firmą, może skorzystać z pomocy praktyków, którzy podczas szkoleń informują o nowoczesnych narzędziach marketingowych. Ich rolą jest zbliżenie przedsiębiorców do odniesienia sukcesu poza krajem.
– Barierą wejścia na rynki zagraniczne jest głównie brak odpowiedniej wiedzy. Istnieje wiele powodów, dla których warto rozwijać swoją firmę za granicą – przekonuje Ewelina Pakosz, doradca w projekcie „Google Internetowe Rewolucje w eksporcie”.
Wyjście na rynki zagraniczne to nie tylko sposób na znalezienie nowych rynków dla swoich produktów. To również ochrona firmy przed kryzysem gospodarczym. Dobrze byłoby zatem, aby firma nie była osadzona tylko na jednym rynku. W ten sposób możemy ochronić się przed wahaniami popytu. Zanim jednak postanowimy wdrożyć swoje produkty za granicą, warto wcześniej wybrać potencjalny rynek docelowy. Jak mówi Ewelina Pakosz, obecnie mamy dostęp do wielu bezpłatnych narzędzi, które ułatwią przedsiębiorcy zadanie.
– To na przykład Market Finder, narzędzie wspierające eksporterów w planowaniu i realizacji ekspansji zagranicznej – tłumaczy doradca. Warto również wcześniej poznać swoich nowych klientów oraz konkurencję, a także wybadać dany rynek. To umożliwi zrozumienie zachowań i preferencji potencjalnych odbiorców naszych produktów lub usług.
– Trzeba się jeszcze przygotować do wejścia na te nowe rynki, sprawdzić m.in., czy strona internetowa, którą zarządzamy, jest dostosowana do potrzeb zagranicznych odbiorców. Pomogą nam w tym bezpłatne narzędzia, które są dostępne dla wszystkich. Bariera, o której wcześniej mowa, na tym etapie powinna być już pokonana – tłumaczy Ewelina Pakosz. Niezwykle ważne jest też stałe prowadzenie analityki marketingowej i zbieranie właściwych danych. – Trudno sobie dzisiaj wyobrazić nowoczesny marketing bez dokładnych analiz dostępnych danych czy prowadzenia statystyk. To szalenie wartościowe informacje, które są przydatne przy planowaniu kolejnych działań w internecie – podkreśla. Co ciekawe, według raportu banku Pekao SA za 2018 rok w województwie opolskim odnotowuje się niewielki odsetek małych firm eksportujących.
– To zaskakujący stan w naszym województwie. W poprzednich latach osiągaliśmy wyższe poziomy eksportujących firm. Takie spadki zostały odnotowane również w trzynastu innych województwach – informuje Ewelina Pakosz. – Pamiętajmy jednak przy tym wszystkim, że rynek eksportowy ma naprawdę duży potencjał i warto dać mu szansę. Jak przekonuje, osoby, które skorzystały ze szkoleń czy konsultacji prowadzonych na temat możliwości wejścia na rynek zagraniczny, przyznają, że wiedza, którą zdobyły, faktycznie pomogła im się przygotować. – Upewnili się również, że ich firma jest gotowa na klientów zagranicznych i ekspansja ma szansę stać się sukcesem – podsumowuje doradca.