Wójt Henryk Wróbel poinformował zgromadzonych na zebraniu wiejskim mieszkańców, że przez ostatnie cztery lata na zadania inwestycyjne w Dobrzeniu Małym wydano kwotę 5 milionów zł. Przekazał również o informację o planach inwestycyjnych na najbliższe cztery lata w Dobrzeniu Małym i okolicy. Mieszkańcy przy okazji wyborów mogli sie też dowiedzieć o planowanych inwestycjach w ich miejscowości.
Prace na wałach, które są wykonywane w tej chwili powinny zostać ukończone w czerwcu tego roku. Tak jest zapisane w umowie po miedzy wykonawcą a Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych. Kolejne prace powinny się rozpocząć w połowie tego roku, zakres prac dokończy wszystko to, co nie jest jeszcze gotowe.
Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych złożył już stosowne dokumenty w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska w Warszawie, w celu uzyskania kolejnych funduszy na realizację wałów w naszej gminie.
W przyszłym roku cały odcinek wałów od Dobrzenia Wielkiego po przez Dobrzeń Mały-Borki-Czarnowąsy przy Małej Panwi będzie zmodernizowany i podniesiony do 1 klasy powodziowej. Z zapewnień, jakie przekazuje WZMiUW wynika, że nawet taka powódź jak była 1997 r. nie powinna już zagrażać mieszkańcom gminy.
Kolejną ważną sprawą jest obwodnica gminy Dobrzeń Wielki. Pierwszy etap inwestycji będzie realizowany od obwodnicy północnej Opola ( ul. Sobieskiego), aż do Elektrowni Opole. Pierwszy etap budowy obwodnicy według zapewnień marszałka ma ruszyć w drugiej połowie tego roku. Zarząd Dróg Wojewódzkim przewiduje, że inwestycja ta będzie trwała ok 2 lata i zaraz po jej zakończeniu ma być kontynuacja obwodnicy, czyli od Elektrowni Opole, aż do końca Dobrzenia Wielkiego. Budowa drugiego etapu powinna trwać również dwa lata.
Kolejną istotną sprawą jest rozbudowa sieci cieplnej w Dobrzeniu Małym. Gmina przekazała już pismo z szacunkowym zapotrzebowaniem na ciepło do Elektrowni Opole. W tym roku gmina będzie chciała przystąpić do projektowania sieci, za nim to jednak nastąpi będzie szczegółowe sprawdzenie ilości chętnych osób na przyłączenie do sieci cieplnej.
Chodzi o jak najlepsze wykorzystanie sieci ciepłowniczej i zminimalizowanie strat przesyłowych. Trzeba pamiętać, że im dłuższa sieć przesyłowa i mały odbiór z tej sieci tym koszty są wyższe. Dlatego elektrownia chce, aby każda rozbudowa sieci była uzgadniana by mieć pewność, że sieć ciepłownicza będzie należycie wykorzystywana. Stąd duże naciski elektrowni, aby nie budować kolejnych odcinków sieci, jeśli obciążenie sieci nie będzie odpowiednio wysokie.
Cały czas gmina czeka na ostateczne wyliczenia przez elektrownię ceny przekazywanego ciepła, z uwzględnieniem wszystkich strat. Jeśli wyliczenia trafią do gminy zostaną one przekazane mieszkańcom, aby mogli się dowiedzieć, jaka będzie cena dostarczanego ciepła.
Po zakończeniu przyszłorocznych robót związanych z budową wałów w Dobrzeniu Małym, gmina przystąpi do modernizacji dróg, które ucierpiały w trakcie budowy umocnień. Po za tym wójt zapewnił zgromadzonych mieszkańców, że nastąpi odnowa sali OSP, w której odbywały się wybory oraz zwiększy się jej funkcjonalność.